13 Април, 2024
0.0271

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

Објавено во: Свет 21 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Случајот со Џулијан Асанж е типичен политички процес од кој САД нема да се откажат за да покажат како ќе оди за секој кој ќе се обиде да го направи она што тој го направил. Асанж е современ затвореник кој згаснува во затвор без судска одлука.

Вака новинарот на „Политика“ Никола Тркља го коментира последниот обид на Џулијан Асанж да се бори за правото да не биде екстрадиран во Америка, каде што може да биде осуден на 175 години затвор по седумнаесет точки од обвинението.

Асанж го разоткри американскиот систем на дејствување

Голготата на Асанж започнува во 2010 година, кога неговиот Викиликс објави видео од американски хеликоптери како убиваат многу луѓе во Багдад во 2007 година, вклучително и двајца новинари на Ројтерс. После тоа, Викиликс објави илјадници интерни документи на американската дипломатска служба во кои се критикуваат светските лидери, од рускиот претседател Владимир Путин, до европските политичари, па се до саудиското кралско семејство.

- Асанж со тоа го разоткри системот што ѝ овозможи на Америка да контролира електронски и други пораки, врз основа на кои можеше да се види стратегијата на нивното меѓународно дејствување во последните две, три децении - истакнува Тркља.

Од новинарска гледна точка тоа што го направи Асанж е сосема легитимно, додава нашиот соговорник. Ако новинарот оцени дека нешто што сака да објави е во интерес на јавноста, тој го прави тоа.

Тогаш, како што вели Тркља, почнал скандалот - против Асанж се покрена кампања за да се докаже дека тој не е новинар, туку активист на невладини организации. Тоа би го променило неговиот став, бидејќи политичките активисти не подлежат на правилата на новинарската етика. Шведското обвинителство побара негова екстрадиција, под обвинение за силување од две жени. Британското обвинителство побара апсење на Асанж, а тој најде засолниште во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што помина седум години, од 2012 до 2019 година. Иако Шведска ги отфрли обвиненијата, Асанж се најде во британски притвор, во затворот Белмарш.

Гласниот молк на новинарските здруженија

Сè што се случи во случајот со Џулијан Асанж ја разоткрива приказната за тоа колку новинарите можат да бидат независни ако го пикнат прстот во окото на најмоќната сила во светот и колкава солидарност можат да очекуваат од западните синдикати, вели Тркља.

- Откако беше приведен, никој од најголемите западни медиуми не застана во негова одбрана. Дури и британското правосудство, кое се прави дека не е под влијание на американската држава, порача дека ќе го пуштат кога ќе излезе од амбасадата на Еквадор. И никој не може да објасни кој британски закон го прекршил дека морале да го уапсат – објаснува тој.

Западните новинарски здруженија не се откажаа ниту од своето инсистирање Асанж да биде ослободен. Испратија, само про форма, неколку соопштенија. Така постапи дури и Австралија, земјата во која е роден Асанж - дури по десет години австралиските власти се сетија да прашаат за здравјето на својот државјанин, истакнува Тркља.

Истата матрица за Такер Карлсон

Кампањата против Такер Карлсон, поради неговото неодамнешно интервју со рускиот претседател Владимир Путин, се води според истата матрица што се користеше за кампања против Асанж доколку тој не е новинар.

- Истите американски мејнстрим медиуми, кои водеа кампања против Асанж, сега имаат негативен став кон човекот кој ја разоткри нивната немоќ во смисла дека може да каже нешто надвор од наративот што го промовираат за светските настани триесет години. Асанж го направи тоа побрутално. Тој ги извади на виделина доказите кои го разоткриваат механизмот како се води американската надворешна политика на глобално ниво и како Американците вршат притисок врз одредени земји - вели Тркља и потсетува дека документите објавени од Викиликс јасно покажуваат како американската администрација влијае на правењето на политичките одлуки на Балканот.

Можеби ќе ве интересира

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели

СЕ ПЛАШАТ ОД ОДМАЗДАТА НА ИРАН: Израелците велат дека ги загрижува можната ескалација

СЕ ПЛАШАТ ОД ОДМАЗДАТА НА ИРАН: Израелците велат дека ги загрижува можната ескалација