19 Мај, 2021
0.0227

СЛУЧАЈ „РЕКЕТ“: Сега Катица Јанева ќе се најде од другата страна

Објавено во: Македонија 17 Август, 2019

Шефицата на СЈО во оставка Катица Јанева , чиј глас се слуша во објавените разговори во случајот „Рекет“ е повикана на сослушување во скопското обвинителство.

Јанева во вторник во ОЈО ќе одговара на прашањата за својата улога во случајот „Рекет“.

Испрашувањето на Јанева следи по месец дена од отворената истрага , во рамки на која засега се осомничени само шоуменот Бојан Јовановски-Боки13 и бизнисменот Зоран Милевски-Кичеец.

Според наводите на ОЈО, Јовановски и Милевски се сомничат за изнуда на повеќе од милион евра од скопскиот бизнисмен Јордан Камчев во замена за ослободување од притвор.

Според законите, решението за ослободување од притвор на Камчев морала да го одобри Катица, која во еден од објавените разговори меѓу Камчев и Јовановски на италијанскиот портал Ла Верита му се обраќа со зборовите „да не се грижи и дека се ќе биде во ред“.
Во јавноста има сомненија дека решението на овој случај се одолговлекува за да се уништат клучните докази.
Јанева во два наврати, по пат на официјално соопштение, вели дека не е вмешана во оваа афера, и дека се злоупотребува нејзиното име, и името на СЈО.

Можеби ќе ве интересира

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?