09 Декември, 2023
0.0444

Смртоносни американски торнада: уништен покривот за време на свирка на хеви метал, три лица починаа, десетици повредни

Објавено во: Свет 01 Април, 2023

Добивај вести на Viber

Едно лице загина, а десетици други се повредени откако невремето предизвика уривање на покривот на театарот во Илиноис.

Околу 260 луѓе биле во театарот Аполо, Белвидер, кога покривот паднал во 19:55 часот по локално време, соопшти локалната противпожарна служба.

Шефот на противпожарната служба Шон Шедл изјави за новинарите дека 28 лица се пренесени во болница, а петмина се во тешка состојба.

Серија жестоки торнада зафатија неколку американски држави во петокот, при што загинаа најмалку три лица.

Пријавени се големи штети во делови од југот и средниот запад - сојузните држави Арканзас и Мисури прогласија вонредна состојба. Десетици илјади останаа без струја.

Големо торнадо го проби главниот град на државата Арканзас, Литл Рок, превртувајќи автомобили, кршејќи покриви и соборувајќи дрвја. Најмалку 24 лица се повредени, според градоначалникот на градот.

Гувернерката на државата, Сара Хакаби Сандерс, ја потврди смртта на две лица во градот Вин, на околу 170 километри од Литл Рок.

Повеќе од 40 извештаи за торнадо беа објавени во шест сојузни држави во петокот навечер, според владиниот центар за предвидување бури на американската влада.

Неколку летови на меѓународниот аеродром во Чикаго О'Харе беа одложени или откажани бидејќи на патниците им беше кажано да се засолнат поради, како што се опишува како „тешки временски услови“.

Во Тенеси, градоначалникот на Ковингтон, Јан Хенсли, ги замоли луѓето да не „возат наоколу“ бидејќи далноводите беа погодени од невреме.

Полициската управа во Ковингтон го опиша градот како „непрооден“ споделувајќи фотографии од патишта блокирани од срушени столбови за струја и големи дрвја соборени пред домовите.

Г-ѓа Хакаби Сандерс ја распореди Националната гарда по, како што рече, „значителна штета“ во центарот на Арканзас.

Од 20:30 часот по локално време, повеќе од 70.000 во нејзината држава биле без струја, се наведува на американската веб-страница за прекин на електричната енергија.

Медицинскиот центар за медицински науки на Универзитетот во Арканзас во Литл Рок соопшти дека очекува најмалку 15-20 пациенти.

Медицинскиот центар Баптист, најголемата болница во државата, соопшти дека има пет пациенти во критична состојба

Ноќта на смртоносните торнада доаѓа само една недела откако редок извртувач на долги патеки уби 26 луѓе во Мисисипи.

Претседателот Џо Бајден во петокот ја посети државата за да изрази сочувство и да вети федерална помош.

Зошто торнадото во Мисисипи беше толку деструктивно?

На слики: Торнадото во Мисисипи го опустоши градот

Во билтенот, Центарот за предвидување бури предупреди дека некои од проектираните торнада би можеле да следат низ земјата на долги растојанија.

Торнадото во Мисисипи минатата недела патуваше 59 милји (94 километри) и траеше околу еден час и 10 минути - невообичаено долг временски период за да се одржи бурата. Оштети околу 2.000 домови, соопштија властите.

Фото: Принтскрин/Твитер

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти