24 Февруари, 2020
0.0190

Со фитнес ослободува стрес, трчањето ѝ е страст: Која е Нина Ангеловска, идната министерка за финансии

Објавено во: Македонија 23 Август, 2019

Јавноста ја знае како основач на Grouper.mk и претседател на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија. Нина Ангеловска од вчера е актуелна како идната Министерка за финансии, по објавувањето дека ќе биде предложена за оваа функција од страна на премиерот Зоран Заев.

За Женски магазин, оваа шарматна дама неодамна зборуваше за себеси приватно. 

„ Денот ми почнува брзо и организирано, без „snooze“. Немам проблем со станување, а најчесто станувам со истата мисла со која сум легнала претходната вечер. Првото утринско кафе го пијам сама додека го планирам денот и ги прелистувам обврските на дневната агенда. Многу важен дел од денот ми е спортската активност, па најчесто ако е вторник или четврток денот го започнувам со кратко 4-5 километри трчање од каде црпам енергија, а ако е некој од другите денови во неделата денот го завршувам со мултифункционален фитнес тренинг каде се ослободувам од било каква негативна енергија и стрес“, раскажа Нина која блиските ја опишуваат како голем поборник на спортскиот живот.

За да може успешно да се префрли од една на друга одговорност и да е истовремено ефикасна во тоа, за неа е клучна прво пасијата, па капацитетот и желбата за учење нови работи.

За нејзиниот успех, таа вели дека најмногу е заслужна мајка ѝ која ја научила многу нешта. 

„ Мајка ми од мала ме учеше дека знаењето е единственото нешто што никој не може да ни го земе и дека треба да бидам најдобра во тоа што ќе го правам. Така на пример на 4-5 годишна возраст ќе ме однесеше со неа во банка и додека чекавме ред ќе ми објаснеше што е уплатница и фактура. Ако нешто не забележев, ќе ме подучеше „Мора да си ачик, да забележуваш се околу тебе“, се сеќава Нина на детството.


Целиот текст прочитајте го на Женски магазин.

Можеби ќе ве интересира

Социјалдемократите вечерва почнале да ги кројат пратеничките листи

Социјалдемократите вечерва почнале да ги кројат пратеничките листи

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал