21 Октомври, 2021
0.0226

Со запалка барала предмет под креветот и го запалила ковид одделението во Русе

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 13 Октомври, 2021

Пациентка предизвикала пожар во ковид-одделението во бугарскиот град Русе. 

Taa со запалка барала предмет што паднал под нејзиниот кревет. Самата пациентка помогнала со активирање на алармниот систем во болницата, по што огнот е локализиран. Изгореле неколку кревети, ѕидовите, како и апаратите со кислород во просторијата. Сепак, не се загрозени четворицата пациенти присутни во собата, кои веднаш потоа биле префрлени во други простории. Раководството во болницата сега ја разгледува можноста за издавање на пропис според кој на пациентите ќе нема да им биде дозволено да носат запаливи уреди. Во повеќе земји во светот имаше пожари во ковид болници или ковид одделенија. Во Романија за една година имаше три пожари во ковид болници. 

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка