19 Август, 2018
0.3030
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Собранието го усвои Законот за земјоделство и рурален развој

Објавено во: Агробизнис 05 Октомври, 2012

Законот за земјоделство и рурален развој, после двонеделни препукувања меѓу пратениците, вчера беше изгласен. Пратениците од опозицијата за предлог измените на Законот повторно гласаа воздржано, бидејќи не беше прифатен ниту еден од нивните поднесени пет амандмани, а особено најважниот за земјоделците, прецизирање на роковите за исплата на субвенциите. „Со ова се докажа сето лицемерие и лажење на земјоделците од страна на ВМРО ДПМНЕ. Две недели ја малтретираа јавноста, организираа контрапротести, правеа пресови за да ја обвинат опозицијата зошто не го донесоа законот, а вистината беше една, договор меѓу коалиционите партнери за да се оцрни СДСМ. Кога беше гласањето првиот пат ДУИ гласаше против, а дел од пратениците од ВМРО ДПМНЕ нарочно излегоа од салата. Вчера ние повторно бевме воздржани бидејќи не сакаме да учествуваме и да им дадеме легитимитет да продолжат да ги крадат субвенциите, што се виде на надзорната расправа но законот помина . Ова е потврда дека сето ова време дрско и безобразно ги лажеа земјоделците“, изјави Ленче Николовска, претседател на Комисија за земјоделство и рурален развој. Според предлагачите пак, со донесувањето на измените ќе се овозможи долгорочно планирање на мерките за поддршка во земјоделството и на политиките за реализација на државната помош. Дел од предложените измени се Програмата за развој на земјоделството и рурален развој да биде планирана за пет години, дополнителна поддршка до 20 проценти за земјоделски стопанства и еднократна парична помош до 120 илјади денари за социјално необезбедените земјоделски семејства. „ Без разлика на нашите различни политички погледи и концепти како треба да се развива земјоделството и итно да се донесе овој закон за да може од Владата да работи на усогласување на прописите со кои ќе може да се пребијат долговите“, рече Ромео Тремов, кој го образложи законското решение. Законот за земјоделство и рурален развој сега треба да го усвои и Владата, па откако ќе излезе во Службен весник, ќе се применува и на терен. Предлог измените на Законот поднесени од група пратеници од парламентарното мнозинство, неколку пати се најдоа на матичната собраниска комисија. А пратеницте меѓусебно се обвинува за тоа кој бил виновен за ненавременото носење на Законот. Според опозициските пратеници, власта нема пари да и ги исплати субвенциите, од друга страна пак владејачката коалиција обвнивуваше дека опозицијата е виновна што земјоделците не можеле да го добијат Законот навреме. Но не само пратенците, Законот ги раскара и подели и земјоделците. Изминатиот период додека се расправаше по предлог измените, јавноста беше сведок на низа протести и контрапротести. Едните ја бранеа Власта, другите опозцијата, иако и двете страни постојано апелираа политиката да не се меша во земјоделството. Но во целата ситуација на меѓусебни обвинувања и препукувања, никој не обрати внимание на актуелните проблеми, кризата за добиточна храна која сериозно му се заканува на сточарството и која што драстично ќе ги зголеми цените на основните прехрамбени производи.

Можеби ќе ве интересира

МЗШВ донесе сет мерки за стабилизирање на состојбата со откупот на сливи

МЗШВ донесе сет мерки за стабилизирање на состојбата со откупот на сливи

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

Тим од МЗШВ на средба со заменик амбасадорот на Руската Федерација, двете страни се согласни да се најде решени за времената забрана за извоз

Тим од МЗШВ на средба со заменик амбасадорот на Руската Федерација, двете страни се согласни да се најде решени за времената забрана за извоз

Лековита билка носи 3000 евра заработка по хектар

Лековита билка носи 3000 евра заработка по хектар

Николовски: Работиме на континуирано и навремено чистење на одводните канали и речни корита во секоја општина

Николовски: Работиме на континуирано и навремено чистење на одводните канали и речни корита во секоја општина

МЗШВ: Срамно и недозволиво е несреќен случај да се користи за политички манипулации со јавноста

МЗШВ: Срамно и недозволиво е несреќен случај да се користи за политички манипулации со јавноста

Македонија ќе најде други пазари, ако Русија става блокади

Македонија ќе најде други пазари, ако Русија става блокади

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

Нова субвенција од 2 денари за килограм откупени сливи, за стабилизирање на откупот на сливи

Нова субвенција од 2 денари за килограм откупени сливи, за стабилизирање на откупот на сливи