29 Ноември, 2020
0.0206

Спасовски: Полицијата ќе ги проверува домовите и по допрен глас

Објавено во: Македонија 26 Октомври, 2020


„Во ниту еден момент нема да го нарушиме неприкосновеното право на домот, но ќе мора да има контроли. По допрен глас, или по пријава, полицијата ќе може да интервенира кај сопственикот и да провери дали има повреди на мерките против Ковид-19 или не, рече Оливер Спасовски за „Слободна ТВ“.

Ова министерот за внатрешни работи го рече во контекст на најавеното донесување на пакетот на рестриктивни мерки како законски измени во Собранието, дополнувајќи дека полицијата се координира со кризниот штаб.

Зборувајќи за честите полициски контроли низ градските улици, Спасовски истакна дека Министерството за внатрешни работи продолжува со активности во областа на сообраќајните прекршоци.

„Контролите се спроведуваат низ целата земја. Одредени општини се посочени врз основа на однапред разработениот план, со цел да се намали хаосот што е присутен во сообраќајот. Во овој период беа откриени над 14.000 прекршоци. Активностите продолжуваат и во делот на носењето заштитни маски. Во просек имаме 1.000 казнети лица дневно поради неносење маски“, рече Спасовски.

Спасовски е дециден дека буџетот е во добра состојба и преку казните се решава сериозен проблем како што се сообраќајни несреќи.Можеби ќе ве интересира

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

(ФОТО) Денот на независноста на Албанија во Кичево

(ФОТО) Денот на независноста на Албанија во Кичево

Груби: И со Преспанскиот викаа дека ќе се изгуби идентитетот, па државата остана таква каква што ја знаевме

Груби: И со Преспанскиот викаа дека ќе се изгуби идентитетот, па државата остана таква каква што ја знаевме

Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења

Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења

Денеска 1.022 нови случаи, 41 починат

Денеска 1.022 нови случаи, 41 починат

(ВИДЕО) Масовна тепачка помеѓу штипјани и кавадарчани, полицајци не знаат каде попрво да реагираат

(ВИДЕО) Масовна тепачка помеѓу штипјани и кавадарчани, полицајци не знаат каде попрво да реагираат

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски