21 Октомври, 2021
0.1558

Спој на уметност и технологија: Уживајте во портретот на „Мона Лиза“ на паметниот телевизор Samsung The Frame

Објавено во: Мои пари 23 Септември, 2021

Компанијата Samsung почна да соработува со светски познатиот музеј Лувр во Париз за да ја збогати уметничката библиотека на Art Store на телевизорите Samsung The Frame. Заедничка цел на оваа соработка е да им овозможи на луѓето ширум светот, користејќи иновативни технологии, да уживаат во познатите ремек -дела како што се „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи, „Големата одалиска“ на Жан Огисте Доминик Енгра, „Слободата ги води луѓето“ од Јуџин Фердинанд Виктор Делакроа., „Две ловечки кучињаод Јакопо Басана и многу други, надалеку познати, уметнички дела.

Бидејќи дизајнот на телевизорот The Frame остава впечаток како слика на ѕидот, соработката на Samsung со познатиот музеј Лувр дава нови можности за корисниците на овој модел. Уметничката библиотека Аrt Store неодамна е збогатена со 40 нови слики и фотографии, вклучувајќи познати ремек -дела кои се дел од колекцијата на музејот Лувр, како и фотографии од самата зграда на музејот.

Корисниците на паметните телевизори The Frame, покрај тоа што имаат совршено искуство во гледањето на нивните омилени видеа, кога ќе го исклучат телевизорот од својот дом, можат да создадат вистинска уметничка галерија и да уживаат во прикажувањето на познатите дела што се дел од колекцијата на музејот Лувр и фотографии од самиот музеј. Благодарение на најсовремената технологија Quantum Dot, која ги прави боите поживописни и обезбедува совршен приказ на слики, уметничкото дело ќе биде автентично пренесено на големиот екран на телевизорот.

За Samsung Newsroom беше направено и ексклузивно интервју со Јан Ле Тучер, директор за развој, лиценцирање на брендови и комерцијални партнерства во музејот Лувр, во кое тој објасни што им носи оваа соработка на корисниците на The Frame телевизорите. Ле Тучер наведува дека оваа соработка е важен чекор во исполнувањето на главната мисија на Музејот Лувр, а тоа е „ширење“ на уметност со што е можно повеќе луѓе.

"Горди сме што сме дел од истакнати партнери за Art Store. Благодарение на технологијата и иновацијата на Samsung, имаме можност да им дозволиме на луѓето да уживаат во репродукцијата на нивните омилени уметнички дела од Лувр, дома. Очигледно, ова не може да ја замени посетата во музејот, но цврсто веруваме дека ќе донесеме инспирација и радост во многу домови “, рече Ле Тучер, директор за развој, лиценцирање на брендови и комерцијални партнерства во Лувр.

Повеќе информации за паметните телевизори Samsung The Frame можете да најдете на:https://www.samsung.com/mk/tvs/?smart-tv+the-frame

ПР објава


Можеби ќе ве интересира

Контрола на мастите во организмот со природни препарати

Контрола на мастите во организмот со природни препарати

Улица „Македонија“ е поблиску да го заслужи епитетот „Петта авенија“: „Божиновски часовници и накит“ со нов бутик салон кој доликува на светските метрополи

Улица „Македонија“ е поблиску да го заслужи епитетот „Петта авенија“: „Божиновски часовници и накит“ со нов бутик салон кој доликува на светските метрополи

Летонија ја лансираше првата 5G прекугранична тест локација во Европа

Летонија ја лансираше првата 5G прекугранична тест локација во Европа

Дали вашите податоци се безбедни на вашиот паметен уред?

Дали вашите податоци се безбедни на вашиот паметен уред?

Издадена 30.000-тата IuteCredit Mastercard картичка

Издадена 30.000-тата IuteCredit Mastercard картичка

Започна наградната игра на ЛУКОИЛ Македонија во која главната награда е атрактивно АТВ-возило

Започна наградната игра на ЛУКОИЛ Македонија во која главната награда е атрактивно АТВ-возило

Дарко од Охрид, од верен играч на 2win.Mk , до сопственик на нов скутер

Дарко од Охрид, од верен играч на 2win.Mk , до сопственик на нов скутер

Плаќање на сметки за режиски трошоци во Пошта по најконкурентни цени

Плаќање на сметки за режиски трошоци во Пошта по најконкурентни цени

VISA Business од Силк Роуд Банка: Eдинствена бизнис картичка со поврат на средства во државата

VISA Business од Силк Роуд Банка: Eдинствена бизнис картичка со поврат на средства во државата