19 Април, 2018
0.0565

Според Шилегов уште во 2012 Дрисла требало да купи нова печка

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2018

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов откри дека скопската депонија Дрисла уште во 2012 година требало да набави нова печка за согорување на медицински отпад, но оваа набавка никогаш не била реализирана.

„Нашите претходници пред шест години планирале нова печка за согорување на медицински отпад во депонијата „Дрисла“, но печката не е набавена. За набавката постои и меница од 700 илјади евра која е нереализирана од за нас непознати причини, рече Шилегов на денешната прес конференција.

Во интервју за Фактор, Горан Ангелов директорот на Дрисла, посочи дека нов инсенератор за согорување на медицински отпад ќе биде набавен годинава, а пуштен во употреба налето, но не сакаше да ги коментира наводите зошто на старата печка која е донирана од Велика Британија во далечната 2000 година не била набавена соодветна дополнителна опрема од околу 200 илјади евра како што тврдеше британски Гардијан.

Дрисла беше единствен правен субјект изминатиот период кој беше казнет од Државниот инспекторат за животна средина, а му беше наложено да постави филтри на инсенераторот кој сега работи со ограничен капацитет поради загадувањето. 


Можеби ќе ве интересира

СЈО со три нови возила, „Автонова“ го доби тендерот

СЈО со три нови возила, „Автонова“ го доби тендерот

Рочиштето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Рочиштето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Могерини се обрати во Собранието: Ја надминавте кризата, се вративте на вистинскиот пат

Могерини се обрати во Собранието: Ја надминавте кризата, се вративте на вистинскиот пат

МВР поднесе кривични за тепањето на девојче во неготинското школо

МВР поднесе кривични за тепањето на девојче во неготинското школо

Македонија дупло дно, ВМРО-ДПМНЕ разочарани критикуваат

Македонија дупло дно, ВМРО-ДПМНЕ разочарани критикуваат

Седумгодишно девојче удрено со автомобил во Скопје

Седумгодишно девојче удрено со автомобил во Скопје

Талат Џафери ќе се сретне со турскиот државен врв

Талат Џафери ќе се сретне со турскиот државен врв

Протест на „Правда за Алмир“ денес пред Собрание

Протест на „Правда за Алмир“ денес пред Собрание

Драгана Милчевска за праксата во Италија: Го научив јазикот, сега тоа ми вреди злато

Драгана Милчевска за праксата во Италија: Го научив јазикот, сега тоа ми вреди злато