03 Декември, 2020
0.0197

СРБИЈА, БУГАРИЈА И ГРЦИЈА: Од 1. јуни слободно патување

Објавено во: Балкан 20 Мај, 2020

Олабавување на рестрикциите за патување меѓу Бугарија, Грција и Србија ќе има од 1. јуни.  Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, изјави дека веќе е договорено со Грција да се овозможат патувањата пред се заради бизнис, но и заради хумани цели.

-Одлучивме со Грција од 1. јуни да дозволиме патување за луѓето кои патуваат заради бизнис, семејни или хуманитарни причини, потенцираше Борисов, наведувајќи дека сличен договор е постигнат и со соседна Србија.

Инаку, кон средината на март, кога се зголемуваше бројот на заразени со корона вирусот Бугарија, како и останатите земји во регионот ги затвори своите граници., а во земјата можеа да влегуваат одредени профили на луѓе, како што се дипломатите и оние кои се враќаа од странство.


Можеби ќе ве интересира

Ги донесоа националните планови за вакцинирање: Во Грција ќе се трошат 2 милиони дози месечно, во Бугарија меѓу првите ќе се вакцинираат полицајците

Ги донесоа националните планови за вакцинирање: Во Грција ќе се трошат 2 милиони дози месечно, во Бугарија меѓу првите ќе се вакцинираат полицајците

Берлин: Се прават напори за усвојување на рамката со Албанија, и покрај проблемот со Северна Македонија

Берлин: Се прават напори за усвојување на рамката со Албанија, и покрај проблемот со Северна Македонија

(ВИДЕО) ХРВАТСКА ЗАВЕАНА: Се формира снежна покривка над 15 сантиметри

(ВИДЕО) ХРВАТСКА ЗАВЕАНА: Се формира снежна покривка над 15 сантиметри

ЕКСКЛУЗИВНО: Српски научник откри кои органи „ги сака“ короната

ЕКСКЛУЗИВНО: Српски научник откри кои органи „ги сака“ короната

Вирусологот Александрова: Првиот вид на корона вирусот веќе исчезнува

Вирусологот Александрова: Првиот вид на корона вирусот веќе исчезнува

ПОЧИНА ЛАЗО ГОЛУЖА: Ја создаде култната „Квискотека“

ПОЧИНА ЛАЗО ГОЛУЖА: Ја создаде култната „Квискотека“

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала