21 Јануари, 2021
0.0329

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 26 Ноември, 2020

Состојбата со справување со коронавирусот во Србија е лоша. 

Претседателот Александар Вучиќ изјави дека денес е најтешкиот ден за Србија што се однесува до коронавирусот. Вели  дека најверојатно секој следен ќе биде тежок.

„Утрово имавме 47 мртви, ќе има уште повеќе луѓе до два. Состојбата во болниците е ужасно тешка“, рече Вучиќ. 

Во Србија вчера се регистрирани 7.579 позитивни лица, а 41 лице почина.

Членот на српскиот Кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон изјави дека ситуацијата со коронавирусот е критична, „дури и на некои места катастрофална“ поради сместувањето на пациентите и смета дека „секако се задоцни со мерките“.

Властите донесоа нови мерки за училиштата. Кризниот штаб одлучи дека средните и основните училишта (само повисоките одделенија), како и факултетите, се префрлаат на онлајн настава.

Лошо е во сите балкански земји. Црна Гора воведе полициски час. 

Можеби ќе ве интересира

Tри земјотреси се регистрирани во Хрватска

Tри земјотреси се регистрирани во Хрватска

Харадинај кажа што треба да направи Вучиќ за да се откажат од обединување со Албанија

Харадинај кажа што треба да направи Вучиќ за да се откажат од обединување со Албанија

МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО СРБИЈА: Вучиќ очекува утре да постигнат рекоден број вакциниции само во еден ден

МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО СРБИЈА: Вучиќ очекува утре да постигнат рекоден број вакциниции само во еден ден

Хрватска се празни, покуса за население колку цел еден Сплит

Хрватска се празни, покуса за население колку цел еден Сплит

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме