20 Септември, 2020
0.0288

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 14 Јули, 2020

Европската Унија ги избриша Србија и Црна Гора од листата безбедни земји. 

Ваков чекор преземаа поради големиот раст на новозаболени лица со Ковид-19. Предлогот за отсранувањето на Црна Гора и на Србија дојде од претседатвачот на унијата, Германија, а бил поддржан и од неколку други држави, како Франција, Шпанија и Холандија.

Листата безбедни земји на унијата се ревидира на секои две недели и сепак е само препорака и членките не се обврзани да ги применуваат нејзините одредби.

Во Србија денеска се регистрирани нови 344 заболени и 13 починати. Бројот на активни случаи во земјата се искачи на 4.574 од кои дури 170 се на респиратори. 

Институтот за јавно здравје на Црна Гора денеска соопшти дека од 2.000 ПЦР тестови кои биле испратени на обработка во Германија, дури 475 биле позитивни.

Институтот ги испратил тестовите во Германија бидејќи во Црна Гора нема доволно капацитет и на резултатите од тесирањата се чека и по седум дена.

Денеска се регистирани уште 64 новозаразени, така што со оние 475 вкупната бројка е 539.  Активни случаи во Црна Гора има 1.453.

Од средина на јуни починале уште 16 лица, а 33 оздравеле.

Можеби ќе ве интересира

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство