25 Февруари, 2024
0.0255

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

Објавено во: Свет 09 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Вечера во неговиот ресторан чини колку стан во Белград, бургер чини по 150 евра, а врв на разгалувањето се помфрит, кафе или стек кои ги послужува со суво злато. Написи со вакви наслови се појавуваа. за познатиот турски готвач и што ќе правам, заминувам да го пробам тоа екстравагантно месо што Нусрет Гокче го посоли со своја рака, но и мрсно го наплатува. 

Дали навистина е потребно врвното парче стек, послужено во веќе скап ресторан сместен во елитниот дел на Истанбул, да се покрие со стопени златни листови? Зошто да не! Секогаш има некој кој скапо ќе плати! Токму на тоа мислел Нусрет Гокче кога дошол на идеја да го прошири своето мени со специфична екстраваганција. Ако ова име не ви значи многу, можеби Salt Bae ќе ви звучи попознато.

Додадете го фактот дека се работи за готвач кој носи репче, очила и постојано ја држи раката како кобра подготвена да нападне додека обилно ги посолува најскапите месни шницли, па ќе знаете за кого станува збор - турски месар, готвач, сопственик на синџир ресторани и пред се бизнисмен.

Се прослави кога видеата од неговиот ресторан станаа вирални затоа што театрално подготвува храна, соли, се слика со гости, создава атмосфера, но и пари! Денес ширум светот има 22 ресторани во кои томахавка стек со 24-каратно злато чини речиси 1.200 евра. Многу критичари неговата храна ја оценуваат како просечна, но само во ресторанот во Лондон заработил повеќе од 8 милиони евра и тоа само во првите три месеци од работењето.

А, какво е неговото месо навистина? Рака на срце, има парчиња кои се апсолутно врвни, а има и такви кои се едвај просечни! Она што го пробав беше избор од шницли и ребра, исто така со „позлата“, салата која чини колку квалитетни патики и десерт. Но, кога одите во Сале Бае, не плаќате „само“ за храна. Специфичното искуство започнува веднаш штом ќе влезете на влезната врата и ќе ви биде јасно со што имате работа.

Човек не знае каде прво да погледне! Тоа е мешавина од луксуз и кич, домашна атмосфера и генерално позитивна атмосфера. Огромна негова слика ве пречекува во големата сала. Секако, во позата по која го познава целиот свет - посипување сол со завртена рака за да личи на врат на лебед. И тогаш, додека водителката ве води до масата, не можете а да не помислите дека сте во експлозија на екстраваганција со огромни лустери, масивни украсени столбови, столици и штандови обложени со бела кожа. Има и други фотографии наоколу, на една од нив е во преден план, зад него стои Марлон Брандо од „Кум“ (?!), а потоа оди на затворена тераса па во градина со базен. . Сето ова е прошарано со армија келнери кои зујат наоколу и создаваат спектакл, исто како газдата додека ја послужува вашата храна.

Имав среќа и случајно Нусрет се најде во ресторанот. Низок е и ситен, но е како фурија. Цело време личен фотограф го придружува низ ресторанот и го снима секој момент, а луѓето стануваат од своите места и пристапуваат да се фотографираат со него. Кога ќе дојде до масата, има или парче месо или ребро што сте го нарачале, а тој почнува да го сече. Тој изгледа како матадор кој се подготвува да се бори со бик, а исто така и неговите движења. Замавнува со ножот, удира по даската каде што е месото, а до него стои помошник со огромен сад полн со сол, затоа што финалето на тоа театарско сервирање храна е моментот кога ја зема солта и ја посипува како некој магичен зачин. Воодушевени луѓе го снимаат со своите мобилни телефони и му аплаудираат, а нема сомнеж, тој ужива во целото внимание како вистинска ѕвезда.

Но, да се вратиме на храната. На менито имаше избор од пет различни стекови, од кои три беа совршени. Едниот беше само ок, а петтиот, обложен со злато, не ја оправда во целост титулата ѕвезда на вечерта. Едноставно немаше ништо посебно во парчето, а златото не му додаде никаков шмек, освен моменталното чувство на вкусување на нешто екстравагантно. Сличен впечаток оставија и „златните“ ребра, но затоа десертот е навистина за паметење.

Немало отстапување од турската традиција, па се служела баклава. Но каква. И тоа ви го сервираат со координирана кореографија. Топлата баклава во голема тркалезна тава се сече на триаголни парчиња и потоа се одвојува за да се додаде домашен, рачно направен сладолед. Тоа совршенство на вкус ќе ви остане долго и навистина, сите комплименти за слаткарот за тоа.

А цените? Дефинитивно се пониски од оние во неговите ресторани во Лондон, Мајами и Дубаи. Но, дека е скапо - навистина е! Филе мињон од 200 грама чини 65 евра, а кесичка со истата сол што ја користи Нусрет чини 30 евра!

Извор: Блиц.рс

Фото: Принтскрин јутјуб

Можеби ќе ве интересира

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените