22 Септември, 2020
0.0596

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 11 Август, 2020

Многу Срби се надеваат дека кога ќе се среди вториот бран на коронавирусот, дека ќе можат да летуваат на некоја од омилените грчки плажи. 

Се надеваат дека Грците ќе ги отворат границите за нивните туристи, со или без тест. 

Но,белградски Блиц, пишува дека Грците не само што нема да попуштат, туку и воведоа нови построги мерки кои стапуваат на сила. 

Причината е јасна. Во последната недела се случи „експлозија“ на коронавирусот, како меѓу локалното население, така и меѓу туристите кои дошле во Грција. 

Од 17 август задолжителен е негативен тест за оние кои ќе допатуваат од Шведска, Чешка, Белгија, Шпанија и Холандија. 

Тест кој не е постар од 72 часа е потребен и за оние кои по копнен пат ќе стигнат во Грција. 

Тестовите мора да се направат во земјите од каде доаѓаат, а не во Грција. 

Но, се забрануваат и јавни настани, концерти каде гостите стојат, а кафулињата на повеќе локации нема да работат по полноќ од 11 до 23 август. 

Можеби ќе ве интересира

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд