19 Август, 2018
0.4865
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Српската Влада со пакет мерки за спас на сточарството

Објавено во: Агробизнис 05 Октомври, 2012

Српската Влада  донесе одлука за зголемување на субвенциите во сточарството. Планот е на овој начин да им се помогне на сточарите и да се ублажат последиците од сушната година. Владината одлука предвидува двојно поголеми субвенции по грло добиток и зголемена субвенција за литар млеко. Така за матични грла добиток субвенцијата е зголемена на 25.000 динари по грло, за тов на јунци 10.000 динари, за тов на свињи 1.000 динари по грло, а субвенцијата за литар млеко наместо пет ќе биде седум динари. -  Државата на овој начин ќе ги ублажи последиците од сушата и ќе го поттикне сточарското производство, со оглед на тоа дека добиточниот фонд во Србија е драстично намален, а исто така намалено е и производството на млеко, од кое само 40 отсто е екстра класа, изјави српскиот министер за земјоделство, Горан Кнежевиќ. Српскиот министер најави дека веќе на следната владина седница ќе биде усвоена и Уредбата со која се предвидува 500 килограми пченка за секое грло добиток во затворен систем. Државата веќе почнала со откупот на предвидените 200.000 тони пченка за стокови резерви.

Можеби ќе ве интересира

МЗШВ донесе сет мерки за стабилизирање на состојбата со откупот на сливи

МЗШВ донесе сет мерки за стабилизирање на состојбата со откупот на сливи

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

Тим од МЗШВ на средба со заменик амбасадорот на Руската Федерација, двете страни се согласни да се најде решени за времената забрана за извоз

Тим од МЗШВ на средба со заменик амбасадорот на Руската Федерација, двете страни се согласни да се најде решени за времената забрана за извоз

Лековита билка носи 3000 евра заработка по хектар

Лековита билка носи 3000 евра заработка по хектар

Николовски: Работиме на континуирано и навремено чистење на одводните канали и речни корита во секоја општина

Николовски: Работиме на континуирано и навремено чистење на одводните канали и речни корита во секоја општина

МЗШВ: Срамно и недозволиво е несреќен случај да се користи за политички манипулации со јавноста

МЗШВ: Срамно и недозволиво е несреќен случај да се користи за политички манипулации со јавноста

Македонија ќе најде други пазари, ако Русија става блокади

Македонија ќе најде други пазари, ако Русија става блокади

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

Нова субвенција од 2 денари за килограм откупени сливи, за стабилизирање на откупот на сливи

Нова субвенција од 2 денари за килограм откупени сливи, за стабилизирање на откупот на сливи