22 Јуни, 2024
0.0279

Српски доктор за другите лекови за корона: фавипиравир и меримеподиб не покажаа ефикасност

Објавено во: Македонија 18 Октомври, 2020

Добивај вести на Viber

Д-р Дејан Глишовиќ беше дел од тимот од Чикаго, кој е заслужен за тестирање на ремдесивир, еден од лековите што се користат во третманот на коронавирусот. А неговиот научен тим наскоро ќе започне со работа на третата фаза од развојот на една од вакцините против коронавирус (САРС-CoV-2). 

За Нова.рс овој српски лекар од САД зборува за терапии против Ковид-19, но и за превенција пред сезоната и на сезонскиот грип. 

„Освен ремдесивир, тестирани се уште два слични лекови - фавипиравир и меримеподиб, но ниту еден не покажал ефикасност. Хидроксихлорокин, кој дури и претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, честопати го промовираше порано, доби привремено овластување од ФДА ова лето, но тоа беше повлечено затоа што не беше докажано дека лекот работи против коронавирусот. Конвалесцентната плазма (плазма од донатори кои биле подложени на КОВИД-19) се користи со различен успех, а во тек се студии за терапија со моноклонални антитела „Регенерон“, чии резултати ги очекуваме “, изјави за Нова.р.с. д-р Глишовиќ, медицински директор за интерна медицина во компнијата „Pharmaceutical Research Associates“. 

Наскоро, покрај борбата против коронавирусот, светот ќе се бори и против сезонскиот грип, а стравот од „спојување“ на двете инфекции е неизбежен.

„Најдобар начин за заштита од грип и Covid19 кога напаѓаат заедно е сезонска вакцинација, особено за луѓе со зголемен ризик од посериозни компликации (постари лица и хронично болни). Во секој случај, сегашниот коронавирус (САРС-CoV-2) е многу пати поинфективен од вирусот на грип, така што вообичаените епидемиолошки мерки во пандемија (избегнување големи собири во затворено, користење маски и често миење на рацете) истовремено ќе го минимизираат ризикот од појава на епидемии на сезонски грип “, вели д-р Глишовиќ.

Фото: Нова РС

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски: Историски ден, време е Македонија да му возврати на секој чесен граѓанин

Мицкоски: Историски ден, време е Македонија да му возврати на секој чесен граѓанин

АФФ се извини за пцуењето на Даку на Македонија

АФФ се извини за пцуењето на Даку на Македонија

Владимир Нелоски би бил шеф на кабинетот на Мицкоски

Владимир Нелоски би бил шеф на кабинетот на Мицкоски

Украина и Молдавија ја преминаа Македонија во евроинтеграциите - добија датум за преговори

Украина и Молдавија ја преминаа Македонија во евроинтеграциите - добија датум за преговори

Јавниот превоз во Скопје пред колапс, приватните превозници најавија протест

Јавниот превоз во Скопје пред колапс, приватните превозници најавија протест

Посебен режим на сообраќај денеска во Скопје

Посебен режим на сообраќај денеска во Скопје

КАКО ПО ФИЛМСКО СЦЕНАРИО: со закани барале 80 илјади евра, па му го запалиле автомобилот

КАКО ПО ФИЛМСКО СЦЕНАРИО: со закани барале 80 илјади евра, па му го запалиле автомобилот

ЗАГИНАТАТА МАКЕДОНКА ВО ГРЦИЈА ИМАЛА САМО 29 ГОДИНИ: МНР го откри идентитетот и на повредените сопатнички

ЗАГИНАТАТА МАКЕДОНКА ВО ГРЦИЈА ИМАЛА САМО 29 ГОДИНИ: МНР го откри идентитетот и на повредените сопатнички

ЗМИИТЕ ЗАЧЕСТИЈА ПОРАДИ ТОПЛОТО ВРЕМЕ: експертите советуваат „не паничете, и при каснување има време да се стигне на доктор“

ЗМИИТЕ ЗАЧЕСТИЈА ПОРАДИ ТОПЛОТО ВРЕМЕ: експертите советуваат „не паничете, и при каснување има време да се стигне на доктор“