24 Јануари, 2021
0.0316

Српски професор излезе со предвидување кога ќе заврши третиот бран на коронавирусот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 23 Ноември, 2020

Крајoт на третиот бран ќе биде на четврти јануари, вели професорот Петар Кочовиќ. 

Тој  со месеци го следи ширењето на коронавирусот во Србија, но и низ целиот свет.

Најновите предвидувања се за Европа. Крајот на третиот бран, се предвидува за почетокот на јануари 2021 година.

„Бројот на заразени лица во Европа не опаѓа, тој варира на 280.000-300.000 неделно. Околу 43% од новите случаи во светот се во Европа. „Цела Африка има помалку од 5.000 случаи, Кина има околу дваесетина нови случаи на ден во последните три месеци, а Кина е Европа и пол според бројот на жители“, вели Кочовиќ.

Бројките во Србија продолжуваат да растат, односно бројот на новоинфицирани на 100.000 жители расте во последните две седмици. 

Тој претстави табела со пресметка, според која датумот на крајот на пандемијата е „од 21 август до 4 јануари 2021 година“.

Во последните 24 часа 15.061 граѓани се тестирани  во Србија, од кои 5.067 се заразени. Починаа 38 пациенти, а има 216 пациенти на респиратори во болници низ Србија.

Можеби ќе ве интересира

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ СТИГНА ВО СРБИЈА - Вучиќ кажа дека го донела девојка од Лондон

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ СТИГНА ВО СРБИЈА - Вучиќ кажа дека го донела девојка од Лондон

Д-р. Тиодоровиќ: Прашање на време е кога новиот сој ќе се открие во Србија, треба што побрзо да се вакцинираат што повеќе луѓе

Д-р. Тиодоровиќ: Прашање на време е кога новиот сој ќе се открие во Србија, треба што побрзо да се вакцинираат што повеќе луѓе

НАВАЛИЦА ЗА ВАКЦИНИ: Во редицата чекаат и старо и младо - не е важно која е, важно е да ја примиме

НАВАЛИЦА ЗА ВАКЦИНИ: Во редицата чекаат и старо и младо - не е важно која е, важно е да ја примиме

ИМАЛ 1,8 ПРОМИЛИ АЛКОХОЛ ВО КРВТА - на настраданиот вработен на патарината за половина час му завршувала смената

ИМАЛ 1,8 ПРОМИЛИ АЛКОХОЛ ВО КРВТА - на настраданиот вработен на патарината за половина час му завршувала смената

Ќе градат две француски и една кинеска компанија и ќе чини 4,4 милијарди евра - кога конечно Белград ќе добие метро

Ќе градат две француски и една кинеска компанија и ќе чини 4,4 милијарди евра - кога конечно Белград ќе добие метро

МУ ВЕЛЕВ ДА НЕ ПИЕ КОГА ВОЗИ, НЕ МЕ СЛУШАШЕ - исповед на таткото на возачот кој усмрти работник на патарина

МУ ВЕЛЕВ ДА НЕ ПИЕ КОГА ВОЗИ, НЕ МЕ СЛУШАШЕ - исповед на таткото на возачот кој усмрти работник на патарина

(ВИДЕО) На шипка затекнати и девојки од Србија, полицијата разби синџир на проституција во Бања Лука

(ВИДЕО) На шипка затекнати и девојки од Србија, полицијата разби синџир на проституција во Бања Лука

РУСКОТО МНР СО ЈАСНА ПОРАКА ДО ХАРАДИНАЈ - големоалбанската идеологија е закана за балканските држави

РУСКОТО МНР СО ЈАСНА ПОРАКА ДО ХАРАДИНАЈ - големоалбанската идеологија е закана за балканските држави

НАЈГОЛЕМИТЕ ДИЛЕМИ И ЛАГИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА - еве што советува српска лекарка

НАЈГОЛЕМИТЕ ДИЛЕМИ И ЛАГИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА - еве што советува српска лекарка