24 Мај, 2019
0.0266

Ставовите на сопартијците неважни за лидерот Мицкоски

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2018

Дали мислењата на сопартијците се неважни за опозицискиот лидер Христијан Мицкоски.

Ова прашање се поставува откако првиот опозиционер на синоќешниот состанок на Извршниот Комитет на Партијата не ги прифатил предлозите на двајца членови кои барале да се поднесат  уставни амандмани.

Како што пренесе Телма, барањето било да се гарантира македонскиот јазик и идентитет, името Северна Македонија да се применува веднаш за прием во НАТО а да се одложи примената на внатрешната употреба се до влез во европската Унија. 

Не било усвоено и барањето Мицкосвки да преговара со Заев за  амнестија за обвинетите од 27 ми април. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ бил убеден дека изборите ќе му донесат победа.

Можеби ќе ве интересира

Кога ќе се отвори граничниот премин меѓу Косово и Македонија?

Кога ќе се отвори граничниот премин меѓу Косово и Македонија?

Што му подари Талат Џафери на Папата?

Што му подари Талат Џафери на Папата?

Најчевска: Богоевски постави модел на оставка кој треба да го следат и другите

Најчевска: Богоевски постави модел на оставка кој треба да го следат и другите

Слабите резултати од претседателските избори го направија своето: Шанси кај Заев имаат само оние што добро сработиле

Слабите резултати од претседателските избори го направија своето: Шанси кај Заев имаат само оние што добро сработиле

Шекеринска: НАТО ни препорача армијата да ја чуваат приватни агенции

Шекеринска: НАТО ни препорача армијата да ја чуваат приватни агенции

Црногорскиот премиер Марковиќ: Македонската влада покажа дека е една од ретките која знае да решава комплицирани прашања

Црногорскиот премиер Марковиќ: Македонската влада покажа дека е една од ретките која знае да решава комплицирани прашања

(ВИДЕО) Станот на сопственикот од Карпош 4 кому животот му го спасија пожарникарите

(ВИДЕО) Станот на сопственикот од Карпош 4 кому животот му го спасија пожарникарите

Што ќе се случува со седницата за одземање на мандатот на Груевски, по оставката на Богоевски?

Што ќе се случува со седницата за одземање на мандатот на Груевски, по оставката на Богоевски?

Експлодира боца во „убавица“ во Карпош 4, сопственикот на станот на тереса на 16 кат чекал помош од пожарникарите

Експлодира боца во „убавица“ во Карпош 4, сопственикот на станот на тереса на 16 кат чекал помош од пожарникарите