18 Јули, 2024
0.0291

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

Објавено во: Македонија 24 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Стејт департментoт соопшти дека Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе.

Владата покажа севкупни зголемени напори во споредба со претходниот период на известување и затоа Македонија остана на ниво 2, стои во извештајот за трговијата со луѓе што денеска го објави американскиот Стејт департмент, пренесува Гласот на Америка на македонски јазик.

„Овие напори вклучуваа зголемување на вкупните напори за спроведување на законот, вклучително и истрага, гонење и осудување на повеќе трговци со луѓе. Владата продолжи да ги зголемува ресурсите за засолништето за жртви на трговија со луѓе. Министерството за внатрешни работи (МВР) и Државниот инспекторат за труд потпишаа меморандум за соработка за подобрување на координацијата на истрагите за трговија со луѓе, вклучително и преку заеднички инспекции и обуки. Сепак, владата не ги исполни минималните стандарди во неколку клучни области“, се вели во извештајот.

Локалната полиција и некои гранични агенти постојано не ги проверуваа индикаторите за трговија со луѓе и, како резултат на тоа, властите веројатно депортираа некои неидентификувани жртви на трговија со луѓе без упатување до соодветни служби или заштитни мерки за да се спречи повторната трговија со луѓе.

Владата не додели средства за мобилни тимови кои ги идентификуваат повеќето потенцијални жртви секоја година, и покрај минатите обврски да го сторат тоа. 

Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ХРВАТСКИ КАНАДЕР, ТУРСКИ ЕР-ТРАКТОРИ ГАСНАТ ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: „Пожарот на Серта се приближува кон селото Калањево“

СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ХРВАТСКИ КАНАДЕР, ТУРСКИ ЕР-ТРАКТОРИ ГАСНАТ ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: „Пожарот на Серта се приближува кон селото Калањево“

ПОВРЕДЕН ЖИТЕЛ НА СИРАКОВО ПРИ ГАСНЕЊЕ ПОЖАР: Има изгореници на рацете и на ногата

ПОВРЕДЕН ЖИТЕЛ НА СИРАКОВО ПРИ ГАСНЕЊЕ ПОЖАР: Има изгореници на рацете и на ногата

ТОПЛИНСКАТА КУПОЛА Е „ВИНОВНА“: Македонија и делови од Европа ќе имаат историски долг топлотен бран до крајот на јули

ТОПЛИНСКАТА КУПОЛА Е „ВИНОВНА“: Македонија и делови од Европа ќе имаат историски долг топлотен бран до крајот на јули

ЕВЗОНИ Е ПОВТРНО Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ: Границата со Грција беше привремено затворена поради избувнување пожар

ЕВЗОНИ Е ПОВТРНО Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ: Границата со Грција беше привремено затворена поради избувнување пожар

ОД СИТЕ СТРАНИ ОКОЛУ НАС ГОРИ, ЧЕКАМЕ ДА СЕ ИЗГАСНЕ ДЕЛ ОД ПОЖАРОТ ЗА ДА СЕ ЕВАКУИРАМЕ: Драматично видео од градоначалникот на Ново Село

ОД СИТЕ СТРАНИ ОКОЛУ НАС ГОРИ, ЧЕКАМЕ ДА СЕ ИЗГАСНЕ ДЕЛ ОД ПОЖАРОТ ЗА ДА СЕ ЕВАКУИРАМЕ: Драматично видео од градоначалникот на Ново Село

ПОЖАРНИКАРИТЕ ВО БИТОЛА ВО ОДБРАНА НА МАНАСТИРОТ: Поддршка за нив на социјалните мрежи

ПОЖАРНИКАРИТЕ ВО БИТОЛА ВО ОДБРАНА НА МАНАСТИРОТ: Поддршка за нив на социјалните мрежи

Правниците на СДСМ нудат бесплатна помош за партиски распределените кадри од новата власт

Правниците на СДСМ нудат бесплатна помош за партиски распределените кадри од новата власт

ПРИСТИГНУВААТ НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Возилата се пренасочуваат на Дојран

ПРИСТИГНУВААТ НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Возилата се пренасочуваат на Дојран

„Техничка влада не може да носи одлуки за зголемување средства“: Димитриеска Кочоска за Буџетот бара и Обвинителство да реагира

„Техничка влада не може да носи одлуки за зголемување средства“: Димитриеска Кочоска за Буџетот бара и Обвинителство да реагира