30 Октомври, 2020
0.0304

Стојко Стојков: Бугарија се надева да ја уцени Македонија да направи фатални и непоправливи отстапки

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2020

Откако Софија притиска со можна блоклада на преговорите на Македонија, Стојко Стојков, копретседател на партијата на Македониците во Бугарија, ОМО Илинден - Пирин  вели дека источниот сосед сака да ја уцени Македонија.

Според него, македонската Владa не треба да попушта.

„Мислам дека Бугарија се надева да ја уцени и изнуди Македонија да направи фатални и непоправливи отстапки преку заканата со блокада. Проблемот за Бугарија е што таа не е Грција и Европа не гледа со добро око кон апсурдните во секоја една смисла, претензии на Софија. Тоа веќе беше јасно испорачано и внимателното подигање на прашањето за македонското малцинство во Бугарија е јасно предупредување кон Софија да се повлече. Тоа е ахилесовата петица на Бугарија. Сѐ што треба е македонската Влада да не попушти и тоа ќе се покаже на крај како празен блеф на Софија. За жал, го прави македонското малцинство заложник на геополитиката. Но, во секој случај поставувањето на прашањето за нас е позитивно“, вели Стојков.

Колку Македонци живеат во Бугарија, Стојков вели дека точната бројка никој не ја знае.

„Бројката никој не ја знае за жал - пописите се сериозно манипулирани и секој пат има кампања со закани. Последниот попис 2011 имаше 730.000 луѓе „без етничка определба" скоро сите од малцинствата. Последниот попис на кој можеше слободно да се изјасниш како Македонец беше 1956 и тогаш беа 187.000 Македонци“, додава Стојков.

Премиерот Зоран Заев посочи дека она што го понудила бугарската шефица на дипломатијата, Екатерина Захариева на средбата со македонскиот колега Бујар Османи во Софија не е ниту добрососедски, ниту братски, и рече дека треба да го подготват народот дека можеби нема да ги почнеме преговорите.

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров изјави дека ако ЕУ дозволи македонскиот јазик да биде пречка, тогаш не заслужува да се вика европска. Додаде дека оние кои сакаат да го доживуваат македонскиот народ како пријателски, треба да прифатат дека сме Македонци кои зборуваат македонски јазик.

Брисел ги повикува бугарските власти и на спроведување на релевантните пресуди на Европскиот суд за човекови права, при што  се наведени, меѓу другото, и пресудите што се однесуваат на неможноста на македонското непризнаено малцинство во Бугарија да регистрира свое здружение или политичка партија.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Габриел Бајрам го објави корона-тестот за да докаже дека е негативен

Габриел Бајрам го објави корона-тестот за да докаже дека е негативен

Заев: Од мене и од Владата сочувство до семејството на Чеврески

Заев: Од мене и од Владата сочувство до семејството на Чеврески

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ - Од млада жена извадена циста тешка 90 колограми

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ - Од млада жена извадена циста тешка 90 колограми

Почина глумецот и поранешен декан на ФДУ, Данчо Чеврески

Почина глумецот и поранешен декан на ФДУ, Данчо Чеврески

Денеска на скопскиот аеродором пристигнува помошта од НАТО во борбата со Ковид-19

Денеска на скопскиот аеродором пристигнува помошта од НАТО во борбата со Ковид-19

Алармантен бројот и на суспектните на ковид: Тешко до термин за ПЦР-тест и за оние кои имаат симптоми и оние кои биле во контакт со заразен

Алармантен бројот и на суспектните на ковид: Тешко до термин за ПЦР-тест и за оние кои имаат симптоми и оние кои биле во контакт со заразен

Kaде во Македонија можете да купите куќа за неколку илјади евра?

Kaде во Македонија можете да купите куќа за неколку илјади евра?

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени