12 Јуни, 2024
0.0308

Стојков: Бугарија даваше пасоши за вештачки да создаде впечаток дека постои бугарско малцинство во Македонија

Објавено во: Македонија 28 Декември, 2020

Добивај вести на Viber

Соседна Бугарија почна сѐ почесто да го споменува фактот дека македонски граѓани поседуваат бугарски пасоши, при што се споменуваа бројки од 88.000 па до 120.000.

Стојко Стојков од ОМО Илиден Пирин вели дека Бугарија ги даваше овие пасоши со намера вештачки да содаде лажен впечаток за постоење бројно бугарско малцинство во Македонија и истото да го користи за да ја уценува Македонија.

„99 отсто од оние што зедоа бугарски пасоши не се Бугари, туку се луѓе што отидоа со овие пасоши да работат во Европа. Ако утре Македонија влезе во Европа, кој би побарал бугарски пасош? Поскоро луѓето ќе ги фрлат веќе земените. За жал Бугарија продолжува со планската антимакедонска политика, охрабрувана од пасивноста и попустливоста на македонските влади“, рече Стојков. 

Посредниците за добивање на бугарски пасоши немаат точен податок во кој македонски град има најмногу жители со бугарски пасоши, но она што го тврдат е дека на истокот од државата, во пограничните градови можно е дури половина од населението да поседува пасош од источниот сосед. Велат дека оние кои кај нив се обратиле за добивање на пасош, првенствено мислат да си обезбедат сигурна иднина, а не мислат дека ќе дојде ден кога ќе имаат и реперкусии од оваа појава која трае со години.

„Бугарија како држава си има некој план со овие пасоши. Одредени земји не дозволуваат поседување на двојни државјанства, и ако утре се случи Бугарија да донесе таков закон, мислам дека половина од Македонците кои имаат бугарски пасоши ќе се откажат од македонското државјанство што секако е многу лошо сценарио“, вели посредник.

Ниту една бугарска влада не може да ги предаде 88.540 граѓани на Северна Македонија што имаат бугарски пасоши, беше соопштено месецов од бугарското МНР.  Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов кажа дека покрај Вардарот живеат 120.000 бугарски граѓани. Повеќе од една деценија Македонците земаат бугарски пасоши, со цел да заминат на Запад. Во француските медиуми имаше новинарски текстови во кои се наведуваше дека Бугарија „дели“ пасоши на граѓани од соседството, со што во Европа би можеле да влезат и „опасни“ терористи со помош на овие пасоши.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: Дали почнаа гужвите?

ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: Дали почнаа гужвите?