25 Септември, 2022
0.0244

СТОЛЧИЊА ПРЕД ВЛАДА, втор ден штрајк, ССМ бара покачување на платите

Објавено во: Македонија 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Сојузот на синдикатите на Македонија објави слика со столчиња наредени пред Владата на Македонија со што го најавија денешниот штрајк. 

СЕ ПОДГОТВУВАМЕ ДА НЕ ПРЕЧЕКААТ ИСТО КАКО НА 1 МАЈ. 21 СТОЛЧЕ ЗА 21 МИНИСТЕР ОД 10 ДО 14 ЧАСОТ НА УЛИЦА  

Со овие зборови ССМ денеска го најави штрајкот пред Владата, втор ден од почетокот на генералниот штрајк во јавниот сектор. 

Синдикатите најавија дека штрајкот ќе се спроведува со присуство на работниците на своите работни места со прекин на работниот процес во работно време со минимум од процесот на работа за овозможување обнова на работата по завршување на штрајкот...

Во петок, на 24.06.2022 година протестот ќе се пресели пред Министерството за финансии на Даме Груев бр.12 каде ќе бидат претставници на ССМ и на улицата и на плочникот пред Министерството и ќе упатат пораки до Министерот од 10 до 14 часот - се вели во соопштението од ССМ.


Фото: Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

ТЕТОВЧАНЕЦ ВОЗЕЛ СО РЕЧИСИ ТРИ ПРОМИЛИ ВО КРВТА - еве што открија контролите на полицијата

ТЕТОВЧАНЕЦ ВОЗЕЛ СО РЕЧИСИ ТРИ ПРОМИЛИ ВО КРВТА - еве што открија контролите на полицијата

ЉУПЧО НИКОЛОВСКИ МУ ГО ЧЕСТИТА БРАКОТ НА СВОЈОТ КОЛЕГА БОЧВАРСКИ - вчера имало веселба, објавени фотографии

ЉУПЧО НИКОЛОВСКИ МУ ГО ЧЕСТИТА БРАКОТ НА СВОЈОТ КОЛЕГА БОЧВАРСКИ - вчера имало веселба, објавени фотографии

ГРУБИ УШТЕ МОЛЧИ ЗА ПЕТИЦИЈАТА ПОТПИШАНА ПРОТИВ НЕГО - го обвинуваат за арогантно и дилетантско однесување

ГРУБИ УШТЕ МОЛЧИ ЗА ПЕТИЦИЈАТА ПОТПИШАНА ПРОТИВ НЕГО - го обвинуваат за арогантно и дилетантско однесување

СЕРИОЗНИ ОБВИНУВАЊА ОД ЧЛЕНОВИ НА ДУИ: Нема дебата, политичкото одлучување станало индивидуално

СЕРИОЗНИ ОБВИНУВАЊА ОД ЧЛЕНОВИ НА ДУИ: Нема дебата, политичкото одлучување станало индивидуално

ПОЛИЦАЕЦОТ МОРАЛ ДА ПУКА: Нападнат полициски службеник во Кратово

ПОЛИЦАЕЦОТ МОРАЛ ДА ПУКА: Нападнат полициски службеник во Кратово

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА Е КЛУЧНА: Дури тогаш ќе се знае од каде ќе набавуваме електрична енергија

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА Е КЛУЧНА: Дури тогаш ќе се знае од каде ќе набавуваме електрична енергија

САКАЛЕ ИЛИ НЕ, МОРА ДА ИСПОРАЧУВААТ ТОПЛИНСКА ЕНЕРГИЈА: Бетиќи пред новинарите нагласи дека БЕГ мора да ги грее скопјани, додека не се најде друг оператор

САКАЛЕ ИЛИ НЕ, МОРА ДА ИСПОРАЧУВААТ ТОПЛИНСКА ЕНЕРГИЈА: Бетиќи пред новинарите нагласи дека БЕГ мора да ги грее скопјани, додека не се најде друг оператор

МАЛОЛЕТНИЧКА ЗАЕДНО СО УШТЕ НЕКОЛКУМИНА КРАДЕЛА ОД ЖЕЛЕЗНИЦИ: Предадена е на родителите

МАЛОЛЕТНИЧКА ЗАЕДНО СО УШТЕ НЕКОЛКУМИНА КРАДЕЛА ОД ЖЕЛЕЗНИЦИ: Предадена е на родителите

ФИНАНСИСКИ ПРЕДИЗВИЦИ ЗА КУПУВАЧИТЕ НА СТАНОВИ: Растат цените на становите во земјава

ФИНАНСИСКИ ПРЕДИЗВИЦИ ЗА КУПУВАЧИТЕ НА СТАНОВИ: Растат цените на становите во земјава