06 Декември, 2022
0.0283

СТРАШНО НАСИЛСТВО ВРЗ 10 МЕСЕЧНО БЕБЕ ВО ГЕВГЕЛИСКАТА ГРАДИНКА „ЦВЕТОВИ“: Пратеничката Петкова обелоденува тешка бруталност

Објавено во: Македонија 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Брутално насилство врз 10 месечно бебе се случило во вторникот во градинка во Гевгелија. Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ангелина Петкова денеска на прес конференција ја обвини директорката Елизабета Стефановска, за која како што вели, молчи и го крие инцидентот.

-Во вторникот, 22.11.2022 година, во детската градинка „Цветови“ во Гевгелија се случи брутален инцидент, 10 месечно бебе заврши во општата болница во Гевгелија со констатирани тешки телесни повреди и хематом на главата. Директорката на градинката Елизабета Стефановска, која е поставена од Јована Тренчовска се обиде да го прикрие скандалот, наместо да, преземе дејствија за санкционирање и да го пријави случајот во полициската станица во Гевгелија. Случајот во Полиција го пријавува родителот на бебето ден потоа. Елизабета Стефановска е директор на детската градинка „Цветови“. И за истата да остане директор на градинката како кадар на Социјалдемократскиот сојуз, и покрај големиот број на пропусти во работењето министерката Јована Тренчовска му ги одзема ингеренциите за детските градинки на територија на општина Гевгелија на градоначалникот Андон Сарамандов. Мандатот на Стефановска иако завршен и е продолжен од страна на министерката Тренчовска. Повредите со какви се стекнало 10 месечното бебе се големи. И реакција и одговорност мора да има, посочува Петкова .

Вели дека ова не е прв инцидент откако оваа директорка менаџира со градинките во Гевгелија, и нагласи дека сличен инцидент имало пред две години, а минатата година кога снема огромни количини на нафта во градинката институциите повторно затаија со реакција.

-Ова е втор инцидент на дете со големи повреди во мандат на истата директорка. Уште што треба да се случи за истата да биде сменета? Затоа повикуваме. Одговорност за инцидентот мора да има. И треба да бидат санкционирани со отказ и да се поднесат соодветни пријави. Ја повикуваме министерката да ја разреши директорката и да поднесе соодветни пријави заради прикривање и не преземање дејствија. Во исто време наместо да продолжи со самоволието министерката Тренчовска да ги врати ингеренциите на градоначалникот Андон Сарамандов, и да не се меша во работењето на градинките, зошто гледаме до каде не донесоа партиските кадри на Социјалдемократскиот сојуз во институциите.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ДВА СТАНА ВО СКОПЈЕ, ЗЛАТО И СКАПОЦЕНИ ЧАСОВНИЦИ - еве каков нејзин и имот на сопругот пријавила Весна Дамева

ДВА СТАНА ВО СКОПЈЕ, ЗЛАТО И СКАПОЦЕНИ ЧАСОВНИЦИ - еве каков нејзин и имот на сопругот пријавила Весна Дамева

Самит ЕУ – Западен Балкан во Тирана: Утврдено времето за намалување на надоместоците за роаминг

Самит ЕУ – Западен Балкан во Тирана: Утврдено времето за намалување на надоместоците за роаминг

И „СТАВААТ“ ГРЕВ ДЕКА ДОСЕГА НЕ ОБЛЕКЛА СУДСКА ТОГА, ТАА ВЕТУВА „ЦРВЕН КАРТОН“ ЗА КОРУМПИРАНИТЕ СУДИИ - која е Весна Дамева, новата претседателка на Судскиот совет

И „СТАВААТ“ ГРЕВ ДЕКА ДОСЕГА НЕ ОБЛЕКЛА СУДСКА ТОГА, ТАА ВЕТУВА „ЦРВЕН КАРТОН“ ЗА КОРУМПИРАНИТЕ СУДИИ - која е Весна Дамева, новата претседателка на Судскиот совет

Потпишана роаминг декларација на самитот во Тирана: Што значи тоа за граѓаните?

Потпишана роаминг декларација на самитот во Тирана: Што значи тоа за граѓаните?

Пенов контра Ленин: Протестот е насочен против граѓаните, а не кон тие што треба

Пенов контра Ленин: Протестот е насочен против граѓаните, а не кон тие што треба

ЗАЕДНО СЕ БОРЕВМЕ ПРОТИВ РЕЖИМОТ, БЕШЕ ЧЕСЕН И ПРАВИЧЕН ЧОВЕК - сопартијците се простуваат од починатиот поранешен пратеник Сашко Костов

ЗАЕДНО СЕ БОРЕВМЕ ПРОТИВ РЕЖИМОТ, БЕШЕ ЧЕСЕН И ПРАВИЧЕН ЧОВЕК - сопартијците се простуваат од починатиот поранешен пратеник Сашко Костов

Градоначалникот на Арачиново објасни зошто општината има 474 отсто зголемена потрошувачака на струја

Градоначалникот на Арачиново објасни зошто општината има 474 отсто зголемена потрошувачака на струја

Васкопулос Филипов: Времето ќе покаже како ќе се движиме со јазичното прашање

Васкопулос Филипов: Времето ќе покаже како ќе се движиме со јазичното прашање

ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ПОНИСКИ ЦЕНИ НА РОАМИНГОТ ВО 2023 МЕЃУ ЕУ И ЗАПАДЕН БАЛКАН - што друго ќе донесе Самитот во Тирана

ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ПОНИСКИ ЦЕНИ НА РОАМИНГОТ ВО 2023 МЕЃУ ЕУ И ЗАПАДЕН БАЛКАН - што друго ќе донесе Самитот во Тирана