11 Август, 2020
0.0237

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Објавено во: Економија, Корона Вирус 03 Јули, 2020

Нафтата во светски рамки поевтини. 

Нафтата „брент“ доживеа пад на цената за 51 цент или 1,2 отсто на 42,63 долари за барел, а цената на американската ВТИ нафта се намали за 56 центи или за 1,4 отсто на 40,09 долари за барел.

Цената на нафтата при денешното тргување на светските пазари регистрира пад на ниво под 43 долари за барел. 

Новиот бран на коронавирусот ги поттикна стравувањата дека опоравувањето на побарувачката за гориво би можело да запре.

Сепак цената на ,црното злато“ и понатаму е на пат да забележи неделна добивка поради малата понуда и се поголемиот број сигнали за опоравување на економиите.

Можеби ќе ве интересира

Eве што ви следува ако останете без работа

Eве што ви следува ако останете без работа

Франкот паѓа, а доларот зема замав

Франкот паѓа, а доларот зема замав

Бислимовски: Со покачувањето на цената на струјата МЕПСО, ЕВН и ЕСМ ќе бидат на „позитивна нула“

Бислимовски: Со покачувањето на цената на струјата МЕПСО, ЕВН и ЕСМ ќе бидат на „позитивна нула“

Каква инфузија против „корона вирус“ прими „Македонијатурист“?

Каква инфузија против „корона вирус“ прими „Македонијатурист“?

ЕКСПЕРТИ: ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ НЕМА ДА ОДГОВАРААТ КРИВИЧНО, НИТУ ЌЕ ДОЗНАЕМЕ КОИ СЕ - еве кои се причините

ЕКСПЕРТИ: ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ НЕМА ДА ОДГОВАРААТ КРИВИЧНО, НИТУ ЌЕ ДОЗНАЕМЕ КОИ СЕ - еве кои се причините

Сања Лукаревска повеќе не е директорка на УЈП, ниту Мартин Костовски на Службен весник

Сања Лукаревска повеќе не е директорка на УЈП, ниту Мартин Костовски на Службен весник

Не е само златото, ќе поскапува и среброто

Не е само златото, ќе поскапува и среброто

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати