21 Септември, 2021
0.0194

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

Објавено во: Свет, Интервјуа 28 Јули, 2021

Со сегашното темпо светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година. 

Министерот за надворешни работи на Британија, Доминик Раб, предупреди дека со сегашното темпо на вакцинација, светот ќе се вакцинира против коронавирусот дури до 2024 година. Тој ги повика другите земји да и се придружат на Велика Британија во донирањето вакцини за сиромашните нации. Велика Британија почна со доставување на 100 милиони вакцини. Но, ова е само прва донација. 

„Знаеме дека со сегашното темпо светот ќе се вакцинира дури во 2024 година. Сакаме овој датум да го поместиме до средината на следната година и тоа во голема мера би ја променило ситуацијата во погодените земји“, рече Раб. 

Во светот смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто. 

Од 19 до 25 јули, СЗО примила податоци за просечно 540.000 нови заразени дневно, во споредба со 490.000 за претходната седмица. До 25 јули, во светот се регистрирани вкупно 193.657.729 случаи на коронавирус и 4.154.660 починати. 

Делта сојот е потврден во 132 држави.

Можеби ќе ве интересира

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

Единствена Русија официјално победи на изборите

Единствена Русија официјално победи на изборите

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука