21 Септември, 2021
0.0226

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Јули, 2021

Во светот смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто. 

Од 19 до 25 јули, СЗО примила податоци за просечно 540.000 нови заразени дневно, во споредба со 490.000 за претходната седмица. До 25 јули, во светот се регистрирани вкупно 193.657.729 случаи на коронавирус и 4.154.660 починати.  Зголемен број случаи има во Северна и Јужна Америка (за 30 проценти), во Западен Пацифик (за 25 проценти) и во Европа (за три проценти). Во Европа за еден отсто е намален бројот на жртви. Делта сојот е присутен веќе во 132 земји.

Многу земји уриваат рекорди со бројот на заразени и починати. 

За првпат има повеќе од 3.000 новозаразени луѓе во јапонскиот главен град Токио.

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата Форт Детрик во Соединетите држави како можен извор на коронавирусот.

Петицијата ја покрена кинескиот „Глобал тајмс“, а од Светската здравствена организација (СЗО) се бара да го испита овој случај.

foto unsplash.com

Можеби ќе ве интересира

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

Единствена Русија официјално победи на изборите

Единствена Русија официјално победи на изборите

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука