29 Септември, 2023
0.0257

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ

Објавено во: Балкан 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Драгослав А. (58), таксистот кого Урош Блажиќ (21) го киднапираше и го држеше како заложник по масакрот што го направи во српскиот град Младеновац, денеска е сослушан во Обвинителството во Смедерево.

„Информер“ објави дека таксистот детаљно опишал како Блажиќ налетал на неговиот автомобил и со закани му наредил да го вози до Вињиште во Крагуевац, каде полицијаат го уапси.  По сослушувањето, човекот не сакаше да разговара со новинарите затоа што се плаши од семејството на Блажиќ.  Блажиќ, по убиствата, налетал на такси-возило, во кое имало девојка која го лажела дека е бремена за да ја поштеди неа. Блажиќ масакрот го почна вечерта на 4 мај во Мали Орашје, при што без причина ги уби Марко Митровиќ (18), потоа Лазар Миловановиќ (20) и неговиот братучед Александар М. (17), како и Немања Стевановиќ (21) и малиот Никола М. (15). Тешко ранил уште шест млади луѓе. Потоа во Дубона ранил четворица, кои ја поправале капијата, а потоа на 500 метри во училишниот двор ги убил Далибор Тодоровиќ (25), како и полицаецот Милан Паниќ (22) и неговата сестра Кристина (19).

Повеќе од 600 полицајци трагаа по масовниот убиец. Полицајците го уапсија следното утро во куќата на дедо му по мајка во Вињиште кај Крагуевац.

Инаку, во мај месец се случија два масакри во Србија. Првиот на 3-ти мај кога 13 годишно момче уби 10 луѓе во своето училиште. 

Можеби ќе ве интересира

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ

(ФОТО) Србите во Звечан палат свеќи за загинатите во Бањска

(ФОТО) Србите во Звечан палат свеќи за загинатите во Бањска