20 Јуни, 2024
1.4710

ТАРАВАРИ ЗА РТК: Албанците ќе имаат претседател на Собрание и 6 министри

Објавено во: Македонија 19 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Албанците ќе имаат претседател на Собрание и 6 министри, вели за РТК, претседателот на „Вреди“, Арбен Таравари. 

„Верувам дека една од трите главни функции на државата, имено претседател на парламентот ќе продолжи да биде Албанец и значителен број министри, особено таму каде што имаме експерти, ние како партија ВЛЕН ќе ги именуваме. Верувам дека таму застапеноста ќе биде достоинствена, со стручни луѓе“, рече тој.

Таравари рече дека конституирањето на Собранието ќе се случи на крајот на овој месец, додека новата Влада се очекува да биде изгласана во првиот дел на јуни.

„Конституирањето на Собранието е планирано да се случи некаде на крајот на овој месец, месец мај, а во меѓувреме кон крајот на следната недела ќе ги имаме и кадровските избори и владината програма. По конституирањето на Собранието, претседателот на државата мора да му го даде мандатот на следниот претставник. Во првата половина на јуни сигурно ќе ја имаме новата Влада“, рече тој.

Коалициските партнери, според Таравари, се согласиле дека приоритет на новата Влада е патот кон Европската Унија, бескомпромисната борба против криминалот и корупцијата и функционирањето на правната држава.

Можеби ќе ве интересира

Започна судењето на Мерко за незаконско поставување директори

Започна судењето на Мерко за незаконско поставување директори

МИЦКОСКИ МУ ВОЗВРАЌА НА МИЦОТАКИС: Се подготвувам за НАТО, сакам предизвици, би сакал да го видам и тој

МИЦКОСКИ МУ ВОЗВРАЌА НА МИЦОТАКИС: Се подготвувам за НАТО, сакам предизвици, би сакал да го видам и тој

ВРЕЛО, ЖЕШКО И ТЕШКО: Продолжува топлотниот бран во Македонија

ВРЕЛО, ЖЕШКО И ТЕШКО: Продолжува топлотниот бран во Македонија

Борко Ристовски поднесе оставка во РК Вардар за да биде министер

Борко Ристовски поднесе оставка во РК Вардар за да биде министер

ТИРЗ се сели на друга адреса и набавува мебел за 500.000 евра

ТИРЗ се сели на друга адреса и набавува мебел за 500.000 евра

„ЛУЃЕТО МИ ВЕЛАТ, ВИЕ ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ЗЕЗАТЕ И ПАРИ ПРАВИТЕ“: Бубо Каров искрено во поткастот на Фактор - „Бизнис муабети“

„ЛУЃЕТО МИ ВЕЛАТ, ВИЕ ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ЗЕЗАТЕ И ПАРИ ПРАВИТЕ“: Бубо Каров искрено во поткастот на Фактор - „Бизнис муабети“

ПРЕМИЕРОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ НАЈДЕ ВО МНОГУ НЕПРИЈАТНА ПОЗИЦИЈА КОГА ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ НА НАТО САМИТОТ: Мицотакис му се „закани“ на Мицкоски

ПРЕМИЕРОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ НАЈДЕ ВО МНОГУ НЕПРИЈАТНА ПОЗИЦИЈА КОГА ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ НА НАТО САМИТОТ: Мицотакис му се „закани“ на Мицкоски

ЈП „Национални шуми“ нема да учествува во гаснењето на пожарите

ЈП „Национални шуми“ нема да учествува во гаснењето на пожарите

Стружанец уапсен за изработка на лажни дипломи

Стружанец уапсен за изработка на лажни дипломи