20 Мај, 2024
0.0292

„ТЕ МОЛАМ ДОЈДИ ДА РАБОТИШ КАЈ НАС, НЕМА КОЈ ДА РАБОТИ“: Хрватските угостители ги молат сезонските работници од земјава да заминат на работа кај нив

Објавено во: Македонија, Балкан 12 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Хрватските угостители, сопственици на ресторани, апартмани, пекари и други области кои за време на летната сезона го имаат најголемиот обем на работа, телефонски ги контактираат работниците од Македонија кои минатите сезони работеле кај нив, да одат повторно да работат кај нив, со образложение дека немаат работници.

„Ми се јави газдарицата на пекарата каде што работев, за да заминам да работам и оваа година кај неа. Јас сега имам убава работа тука, земам убава плата и не ми е во план да одам на работа во Хрватска. ја одбив, а таа дури ми понуди и повисока плата за 300 евра само за да отидам. Откако и тогаш ја одбив, ме замоли да се распрашам дали некој што го познавам ќе сака да оди од мај до октомври на работа кај неа“ раскажува Бисера К., 30 годишна скопјанка која две години по ред работела во Пекара во Дубровник.

Таа вели дека минатата година зимала 1.300 евра плата, храната и била обезбедена од газдите исто како и сместувањето, така што тие пари и останувале чисти.

„ Работата навистина не беше тешка. Се работеше во смена, прва и втора, по осум часа, а доколку сакав имав опција да работам и дополнително за екстра пари. Газдите беа навистина љубезни луѓе, немам апсолутно никакви поплаки“, вели Бисера.

Речиси секоја летна сезона, Хрватска мака мачи со пронаоѓање сезонски работници. На сезонска работа заминуваат претежно млади лица од земјава, кои немаат фамилијарни обврски, но се поголем е и бројот на фамилијарни луѓе кои во потрагата по профит заминуваат на 4/5 месеци во Хрватска на работа.

Д.Т.

Фото: unsplash

Можеби ќе ве интересира

Започна со работа новото училиште во Визбегово, се запишуваат првооделенците

Започна со работа новото училиште во Визбегово, се запишуваат првооделенците

ЗА ТРИ ИЛЈАДИ ДЕНАРИ СО НОЖ СЕ ЗАКАНУВАЛ ДЕКА ЌЕ ГО УБИЕ СОПСТВЕНИОТ ТАТКО - притвор за насилник од Раштани кому ова не му било прв пат

ЗА ТРИ ИЛЈАДИ ДЕНАРИ СО НОЖ СЕ ЗАКАНУВАЛ ДЕКА ЌЕ ГО УБИЕ СОПСТВЕНИОТ ТАТКО - притвор за насилник од Раштани кому ова не му било прв пат

„АХМЕТИ СИ ЗНАЕ КАКО ГИ ДОБИЛ МАНДАТИТЕ“: Касами за изјавата на лидерот на ДУИ дека прегласувањето ќе донесе меѓуетнички тензии

„АХМЕТИ СИ ЗНАЕ КАКО ГИ ДОБИЛ МАНДАТИТЕ“: Касами за изјавата на лидерот на ДУИ дека прегласувањето ќе донесе меѓуетнички тензии

Се огласи уапсениот што и се закани на Кацарска: За еден збор го повика личното обезбедување

Се огласи уапсениот што и се закани на Кацарска: За еден збор го повика личното обезбедување

Компјутерска злоупотреба: Владата нуди надомест од 100 евра!

Компјутерска злоупотреба: Владата нуди надомест од 100 евра!

ПАЛЧО СИ ДОНЕЛ ПЛАЗМА ТЕЛЕВИЗОР ВО ШУТКА: Еве што имало во куферот што си го донел од Турција

ПАЛЧО СИ ДОНЕЛ ПЛАЗМА ТЕЛЕВИЗОР ВО ШУТКА: Еве што имало во куферот што си го донел од Турција

Бимилк на „Генералка викенд“ - вработените ја чистеа околината на Битола

Бимилк на „Генералка викенд“ - вработените ја чистеа околината на Битола

Митко Јанчев под вербални закани во угостителски објект

Митко Јанчев под вербални закани во угостителски објект

Царина: Скопјанец добил мала пратка со дрога од Германија

Царина: Скопјанец добил мала пратка со дрога од Германија