22 Јуни, 2024
0.0286

ТЕСТИРАЊА ЗА ГОЛЕМА КАШЛИЦА НИЗ ЦЕЛА ДРЖАВА: Од 15 март се очекуваат вакцини против пертусис и за возрасни

Објавено во: Македонија 05 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Од 15 март се очекуваат и вакцини против пертусис и за возрасни, предлагаме тестирање за голема кашлица низ цела држава,  изјави попладнево д-р Злате Мехмедовиќ, портпарол на Комисијата за заразни болести, по редовниот состанок.

Нагласи дека вакциналните пунктови во главниот град, каде што е прогласена епидемија на големата кашлица, работат во две смени, а вакцинацијата се одвива добро и продолжува со исто темпо.

Меѓу новите препораки се да се засили инспекцискиот надзор на ДСЗИ за да се види навистина состојбата во градинката со вакцинирани и невакцинирани деца, да се овозможи тестирање за пертусис низ целата држава од центрите за јавно здравје, досега немаше таква можност, дигиталната евиденција за вакцинација на децата, во вакциналните пунктови да биде задолжителна за подобар преглед.

- На денешната седница разговаравме исклучиво за пертусис. Најмногу заболени има во Скопје, подвлече Мехмедовиќ. 

ФОТО: МИА

Можеби ќе ве интересира

Спасовски: Во програмата на новата власт нема нови, туку проекти што треба да се довршат

Спасовски: Во програмата на новата власт нема нови, туку проекти што треба да се довршат

Мицкоски: Историски ден, време е Македонија да му возврати на секој чесен граѓанин

Мицкоски: Историски ден, време е Македонија да му возврати на секој чесен граѓанин

АФФ се извини за пцуењето на Даку на Македонија

АФФ се извини за пцуењето на Даку на Македонија

Владимир Нелоски би бил шеф на кабинетот на Мицкоски

Владимир Нелоски би бил шеф на кабинетот на Мицкоски

Украина и Молдавија ја преминаа Македонија во евроинтеграциите - добија датум за преговори

Украина и Молдавија ја преминаа Македонија во евроинтеграциите - добија датум за преговори

Јавниот превоз во Скопје пред колапс, приватните превозници најавија протест

Јавниот превоз во Скопје пред колапс, приватните превозници најавија протест

Посебен режим на сообраќај денеска во Скопје

Посебен режим на сообраќај денеска во Скопје

КАКО ПО ФИЛМСКО СЦЕНАРИО: со закани барале 80 илјади евра, па му го запалиле автомобилот

КАКО ПО ФИЛМСКО СЦЕНАРИО: со закани барале 80 илјади евра, па му го запалиле автомобилот

ЗАГИНАТАТА МАКЕДОНКА ВО ГРЦИЈА ИМАЛА САМО 29 ГОДИНИ: МНР го откри идентитетот и на повредените сопатнички

ЗАГИНАТАТА МАКЕДОНКА ВО ГРЦИЈА ИМАЛА САМО 29 ГОДИНИ: МНР го откри идентитетот и на повредените сопатнички