25 Јуни, 2024
0.2293

„ТО ВИМА“: Стејт департментот на САД подготвил писмо со честитки за Силјановска Давкова, но тоа не било објавено

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Грчкиот весник „То Вима“ пишува дека Стејт департментот на САД не испрати писмото со честитки за македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова. 

Според весникот, Стејт департментот на САД подготвил писмо со честитки за првата жена претседателка на Северна Македонија, Гордана Силјановска – Давкова, но тоа никогаш не било објавено.

За време на нејзината инаугурација, претседателката Силјановска – Давкова го оживеа долгогодишниот спор за името со Грција, нарекувајќи ја нејзината земја „Македонија“ наместо официјалното име „Северна Македонија“, пишува грчкиот весник „То Вима“.

Во текстот се наведува дека наместо официјално писмо од државниот секретар Антони Блинкен, помошникот државен секретар за европски прашања, Џејмс О’Брајан, упати честитки преку објава на „Х“.

Овој симболичен гест го нагласува внимателниот став на Вашингтон во однос на јавните интервенции по првичните предизвици за спроведувањето на Договорот од Преспа, се вели во текстот.

Извори за „То Вима“ потврдиле дека оваа одлука има за цел да го пренесе незадоволството за прекршување на одредбите од Договорот од Преспа за време на нејзината инаугурација и последователните настани.

Силјановска Давкова денеска кажа дека го почитува Договорот од Преспа. 

Можеби ќе ве интересира

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција

АГЕЛЕР СО ЧЕСТИТКА ДО ВЛАДАТА: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство

АГЕЛЕР СО ЧЕСТИТКА ДО ВЛАДАТА: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство