01 Март, 2024
0.0281

Трајчевски: Мал дел од магацините се уште се во сопственост на ГТЦ, а поголемиот се приватни

Објавено во: Македонија 19 Ноември, 2021

Добивај вести на Viber

Ѓоко Трајчевски, директорот на ГТЦ, во емисијата „Утрински брифинг“ рече дека мал дел од магацините, вклучувајќи го и тој во кој наводно имало крадење на струја за копање на криптовалути, се во сопственост на шопинг-центарот, додека повеќето се приватизирани.

– Магацините се мал дел во сопственост на ГТЦ, а останатите се продадени. Во конкретниот случај магацинот за кој се изрази сомневање за копање крипто валути е во сопственост на ГТЦ. Просторот е изнајмен согласно сите сите процедури и се врши редовна исплата на наемнината. Ние немаме право да контролираме што се случува во магацинските простории, рече Трајчевски.

Тој додаде дека постојат три начини на мерење на потрошувачката на електрична енергија во ГТЦ - директно, полудиректно и индиректно. 

- Директоно се мери 85 проценти со стандардните апарати. Останатото е за оние корисници кои имаат потреба од повлекување дополнително количество електрична енергија. Тие имаат посебни саати кои го мерат протокот и потрошената енергија. До ГТЦ стигаат две фактури, едната од нив е за испорачана електрична енергија. Договорот со ЕВН е врз основа на јавна набавка, вели Трајчевски.

Одговорно тврди дека во ГТЦ немало крадење на електрична енергија

- Познавачите на делот во енергетика знаат дека фактор триесет се односува на поголемите потрошувачи и кај нив цената поради поголемата потрошувачка се наплака за 30 проценти поскапо за дополнителната услуга и тука настанува забуната, додава првиот човек на ГТЦ.Можеби ќе ве интересира

КАКВИ ГЛУПЕРДИ РАСИПАНИ ЧОВЕЧЕ - препукувањата во „Левица“ се разгоруваат

КАКВИ ГЛУПЕРДИ РАСИПАНИ ЧОВЕЧЕ - препукувањата во „Левица“ се разгоруваат

ПАРТИЈАТА ДЕСНА НА ПАЛЕВСКИ ОБЈАВИ НЕГОВО ПИСМО - тврди дека не е одговорен за злосторствата

ПАРТИЈАТА ДЕСНА НА ПАЛЕВСКИ ОБЈАВИ НЕГОВО ПИСМО - тврди дека не е одговорен за злосторствата

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев

ФАТЕНИ УБИЈЦИТЕ НА МОМЧЕТО ВО ПРИЛЕП: МВР излезе со детали

ФАТЕНИ УБИЈЦИТЕ НА МОМЧЕТО ВО ПРИЛЕП: МВР излезе со детали