01 Декември, 2020
0.0206

ТРАНСМИСИЈАТА НА ВИРУСОТ ЌЕ СТИВНЕ ЗА ДВА-ТРИ МЕСЕЦА: Филипче со ваква оценка, но само ако ги почитуваме мерките

Објавено во: Македонија 28 Октомври, 2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, оценува дека пакетот мерки за превенција од корона вирусот е така димензиониран, што ако граѓаните целосно ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести, во голема мера ќе приднесат за намалување на трансмисијата на Ковид-19 во наредните два до три месеци, односно силата на пренесување која во моментов ја има вирусот едноставно ќе спласне.

Истовремено, министерот Филипче во емисијата Топ Тема на ТВ Телма изрази уверување дека на денешната собраниска седница конечно ќе биде усвоен Законот за заштита на населението од заразни болести, односно дека со измените и дополнувањата во овој Закон ќе стапан на сила мерките од првиот пакет, кои се однесуваат на задолжително носење маска и на отворено, пс заедно со овие кои веќе се применуваат ќе има позитивни резултати во намалување на бројот на позитивни случаи. 


Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ откако резултатите беа објавени на полноќ: Филипче ги штелува бројките

ВМРО-ДПМНЕ откако резултатите беа објавени на полноќ: Филипче ги штелува бројките

Почина заменикот градоначалник на Скопје Енвер Маличи

Почина заменикот градоначалник на Скопје Енвер Маличи

Бугарија категорично НЕ, Меркел уште дава надеж за Македонија

Бугарија категорично НЕ, Меркел уште дава надеж за Македонија

Костадинов се пофали дека ќе ја донира целата пратеничка плата

Костадинов се пофали дека ќе ја донира целата пратеничка плата

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира