28 Мај, 2020
0.0285

ТВИТЕР: 1 Милијарда долари-донација за борба против пандемијата

Објавено во: Свет, Корона Вирус 08 Април, 2020

Во борбата против пандемијата на коронавирусот се вклучи и социјалната мрежа Твитер. Нејзиниот основач, Џек Дорси, изјави дека ќе  донира една милијарда долари, со цел да се помогне во спречувањето на натамошното ширење на вирусот во светот.

Оваа сума, како што вели Дорси е помалку од 30 отсто од неговото богатство. За разлика од него, Амазон, чиј сопственик е Џеф Безос, ќе донира само 100 милиони долари кои ќе бидат наменети за банките за храна во САД.

Најмала донација до сега има од Фјесбук. 25 милиони долари ветија основачот на оваа социјална мрежа, Марк Цукерберг и неговата сопруга Присила Чан. Парите се наменети за научни истражувања, со цел да се пронајде ефикасен лек за Ковид-19. 


Можеби ќе ве интересира

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари