28 Јануари, 2023
0.0237

ТВИТЕР ИЗГУБИЛ 80 ОТСТО ОД ВРАБОТЕНИТЕ - Маск сега најавува нови реформи и позајмува луѓе од Тесла и од други свои компании

Објавено во: Економија 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Во компанијата Твитер, кога дојде под контрола на Илон Маск, бројот на вработени е намален за 80 отсто и сега таму работат околу 1,3 илјади луѓе, јавува ТВ CNBC, повикувајќи се на интерни документи. Пред Маск да го преземе Твитер, компанијата имаше 7.500 вработени.

Повеќе од 500 огласувачи престанаа да се рекламираат на Твитер откако Маск ја презеде функцијата

Намалениот број вработени тешко може да ја одржи работата на социјалната мрежа и да и додаде нови функции, па Маск, според најавата, решил да покани 130 експерти од други компании, меѓу кои и Tesla, Space X и Boring Co. , да им помогне на вработените во Твитер.

Во исто време, Маск најави нова функција на социјалната мрежа - во наредните месеци ќе преведува на англиски и ќе препорача „други земји и култури“ за гледање.

На крајот на октомври минатата година Маск го купи Твитер за 44 милијарди американски долари.

Можеби ќе ве интересира

Според Антикорупциска, има неправилности во доделената концесија за индустриската зона во Тетово

Според Антикорупциска, има неправилности во доделената концесија за индустриската зона во Тетово

Кина прави силни напори за да осигура безбедност на индустриските синџири на снабдување

Кина прави силни напори за да осигура безбедност на индустриските синџири на снабдување

Колку гас продала Русија лани на балтичките земји?

Колку гас продала Русија лани на балтичките земји?

Американка со практичен пример објаснува за колку поскапела храната

Американка со практичен пример објаснува за колку поскапела храната

ВИЗЕР, ЛУФТХАНЗА И АЕГЕАН ЕРЛАЈНС ПОБАРАА СУБВЕНЦИИ ЗА АВИОЛИНИИ, надлежните ги разгледуваат барањата

ВИЗЕР, ЛУФТХАНЗА И АЕГЕАН ЕРЛАЈНС ПОБАРАА СУБВЕНЦИИ ЗА АВИОЛИНИИ, надлежните ги разгледуваат барањата

КОЈА Е ВТОРАТА БУГАРСКА ФИРМА ШТО УЧЕСТВУВАШЕ НА ТЕНДЕРОТ ЗА НАБАВКА НА ГАС? - нема лиценца за работа во земјава, а еве и други детали

КОЈА Е ВТОРАТА БУГАРСКА ФИРМА ШТО УЧЕСТВУВАШЕ НА ТЕНДЕРОТ ЗА НАБАВКА НА ГАС? - нема лиценца за работа во земјава, а еве и други детали

НОРВЕШКИТЕ МИЛИЈАРДЕРИ „БЕГААТ“ ВО ШВАЈЦАРИЈА, КИПАР, КАНАДА: Даноците им го „јадат“ богатство

НОРВЕШКИТЕ МИЛИЈАРДЕРИ „БЕГААТ“ ВО ШВАЈЦАРИЈА, КИПАР, КАНАДА: Даноците им го „јадат“ богатство

КРИЗА Е, ПА ШТО: БОГАТИТЕ САКААТ ДА ТРОШАТ ЗА ЛИЧЕН ЛУКСУЗ - продажбата на луксузниот гигант расте и покрај загубите во Кина

КРИЗА Е, ПА ШТО: БОГАТИТЕ САКААТ ДА ТРОШАТ ЗА ЛИЧЕН ЛУКСУЗ - продажбата на луксузниот гигант расте и покрај загубите во Кина

Големо намалување на цените за парно во Сараево

Големо намалување на цените за парно во Сараево