03 Октомври, 2023
0.0249

УКРАИНСКИТЕ НАПАДИ НА ДОНБАС ЌЕ ГИ СМЕТАМЕ КАКО НАПАДИ ВРЗ РУСИЈА - Песков со нова вознемирувачка порака

Објавено во: Свет 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Русија ќе го смета обидот на Украина да ги врати териториите на Донбас како напад на сопствените територии, изјави денеска портпаролот на Путин, Дмитриј Песков.

Говорејќи на брифинг со новинарите во Москва, Песков се осврна на планираните референдуми во источна Украина, велејќи дека доколку се гласа за приклучување кон Русија, одредбите од рускиот устав ќе важат за новите територии. Песков рече дека процесот на пристапување на нови региони ќе потрае извесно време бидејќи за тоа е потребно одобрение од рускиот парламент и од претседателот.

„Не можам со сигурност да кажам колку долго ќе потрае овој процес. Уверен сум дека ќе биде брз“, рече тој. Песков рече дека безбедноста на референдумот е обезбедена „на соодветно ниво“, со што „ќе се спречат обидите да се спречи гласањето“.

Во исто време, портпаролот на Кремљ рече дека Москва не ги отфрла мировните преговори со Украина, но нема знаци дека Киев е подготвен да им се придружи. „Процесот на преговори, се разбира, постои. Се бара за да се постигнат нашите цели. Но, како што веќе рековме, не ги гледаме предусловите за преговарачкиот процес“, рече тој.

Тој додаде дека украинската страна се повлече од преговарачкиот процес пред неколку месеци и „на различни нивоа - од највисоко до најниско - изјави дека ќе ги решаваат своите проблеми на бојното поле“.

Во вторникот, четири од окупираните региони на Украина - Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје - најавија референдум од 23 до 27 септември за приклучување кон Русија. Одлуката беше поздравена од руските власти и осудена од западните политичари.

Можеби ќе ве интересира

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда

ЦРКВА СЕ УРНА ЗА ВРЕМЕ НА ПРИЧЕСНА ВО МЕКСИКО: Најмалку девет мртви, десетина повредени и затрупани под урнатините (ВИДЕО)

ЦРКВА СЕ УРНА ЗА ВРЕМЕ НА ПРИЧЕСНА ВО МЕКСИКО: Најмалку девет мртви, десетина повредени и затрупани под урнатините (ВИДЕО)