31 Мај, 2020
0.0395

УНИКАТЕН ПРИСТАП: Нов Зеланд успешно се бори против короната

Објавено во: Свет, Корона Вирус 08 Април, 2020

Нов Зеланд не само што ја израмни кривата, тука и ја смачка. 

Земјата се обиде целосно да ја искорени заразата со коронавирусот. 

Поминаа помалку од две недели откако Нов Зеланд ги забрани пливањето на плажа и ловот.

Луѓето шетаат и возат велосипед строго во своите населби; наредени во редици на растојание од два метри пред продавниците за храна.

Потребни беа само 10 дена за да се појават знаците дека овој пристап функционира.

Бројот на новите случаи паѓа два дена по ред, и покрај огромното зголемување на тестирањето, а вчера имаше пријавено 54 потврдени или веројатни случаи. 

Бројот на лицата што оздравеле, 65, го надминува бројот на дневните новозаразени.

Можеби ќе ве интересира

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Прва жртва во протестите во Америка

Прва жртва во протестите во Америка

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација