11 Јули, 2020
0.0324

Ураганот Сенди го запре тргувањето на Wall Street

Објавено во: Свет, Финансии 29 Октомври, 2012

Њујоршката берза нема да работи денеска и утре поради ураганот Сенди, јавуваат светските агенции. Тргувањето на Wall Street е целосно прекинато, бидејќи е многу тешко да се гарантира безбедноста на берзанските службеници. Друга загриженост е колку веродостојни ќе бидат берзанските операции при затекнатите состојби. Првичната одлука беше зградата на Њујоршката берза да биде затворена денеска, а тргувањето да продолжи по електронски пат. Групата Nasdaq OMX која е втора по големина берза на фондови во САД, овјави дека сите нејзнини пазари во САД остануваат затворени денеска  а дополнително известување ќе има за утрешниот ден. Сите возила од јавниот транспорт во Њујорк, метрото, автобусите и возовите синоќа беа запрени поради приближувањето на големата бура Сенди која треба да го зафати најголемиот американски град вечерва по локално време.

Можеби ќе ве интересира

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро