12 Јули, 2020
0.0520

УШТЕ ТРИ СИМПТОМИ НА КОРОНАВИРУС: СЗО ги додаде на листата

Објавено во: Свет, Корона Вирус 30 Јуни, 2020

Уште три симптоми постојат и укажуваат дека луѓето се заразени од коронавирусот. 

Светската здравствена организација (СЗО) на списокот на досега познатите симптоми како покачена температура, главоболка, мачнина, губење на чувство за мирис предупредуваат на уште три симптоми кои се карактеристични за коронавирусот. 

СЗО информира дека е потребно да се тестираат поединци кои имаат недостаток од воздух затоа што е еден од главните симптоми на Ковид- 19.

Уште еден од симптомите е болка во градите и очен притисок. 

Потешкотија во говорот или проблем со координација на движењето на телото се знаци на корона.

Некои од заразените најверојатно ќе развијат поблага клиничка слика која не бара хоспитализација, но кај потешките симптоми се вклучува и тешко или отежнато дишење, губење на здив, болка во градите и проблем со движење на телото.

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот