20 Март, 2023
0.0226

Уставни измени по бугарски диктат нема да има, тврди Мицкоски

Објавено во: Македонија 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека уставни измени во овој пратенички состав и под овие околности, односно под бугарски диктат нема да има. Кажа дека сега власта нема да може да договара такво нешто со нивни пратеници. 

„Ова не е времето кога можеа да се договараат со одредени уценети политички поранешни структури коишто за жал функционирале во ВМРО-ДПМНЕ. Такви нема сега повеќе“, рече Мицкоски.

Премиерот Димитар Ковачевски, вчера на заедничката прес-конференција со високите претставници на ЕУ, Жозеп Борел и Оливер Вархеји повика сите политички партии да учествуваат во процесот на уставни измени и да не се попречува европскиот пат на Македонија. Борел и Вархеји нагласија и дека Македонија мора да работи на реформите.  Македонија треба да ги внесе Бугарите во Уставот ако сака да продолжи со евроинтеграциите. Бугарија долго време го споменува своето барање за внесување на Бугарите во Уставот. 

Можеби ќе ве интересира

АХМЕТИ Е ГОРД НА ТИМОТ НА ДУИ ВО ВЛАДАТА, ГРУБИ ОСТАНУВА СО ПОДАДЕНА РАКА КОН ОГНЕНИТЕ - еве што говореа на митингот

АХМЕТИ Е ГОРД НА ТИМОТ НА ДУИ ВО ВЛАДАТА, ГРУБИ ОСТАНУВА СО ПОДАДЕНА РАКА КОН ОГНЕНИТЕ - еве што говореа на митингот

ВЕЧЕРВА СМЕ ДРАМАТИЧНО ЗАГАДЕНИ - Скопје е петти најзагаден град во светот, еве кои се пред нас на неславната листа

ВЕЧЕРВА СМЕ ДРАМАТИЧНО ЗАГАДЕНИ - Скопје е петти најзагаден град во светот, еве кои се пред нас на неславната листа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ахмети пееше пред митинг, а Грковска го опоменала Груби за играњето фудбал

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ахмети пееше пред митинг, а Грковска го опоменала Груби за играњето фудбал

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за Бугарите во Уставот

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за Бугарите во Уставот

Чаир е на Ахмети и на ДУИ, порача Артан Груби

Чаир е на Ахмети и на ДУИ, порача Артан Груби

Максим Димитриевски: Јас не плаќам даноци за да седите во кабинети и пеете

Максим Димитриевски: Јас не плаќам даноци за да седите во кабинети и пеете

„ГИ ОПОМЕНАЛА БРЕ, НЕ МИ СЕ ВЕРУВА“ - Најчевска со жестока реакција откако Грковска се огласи за функционери на ДУИ

„ГИ ОПОМЕНАЛА БРЕ, НЕ МИ СЕ ВЕРУВА“ - Најчевска со жестока реакција откако Грковска се огласи за функционери на ДУИ

Разбојници упаднале во продавница да крадат, но си заминале со празни раце

Разбојници упаднале во продавница да крадат, но си заминале со празни раце

Ковачевски за уставните измени: Јас не сум политичар којшто е дојден да убедува или да разубедува некого

Ковачевски за уставните измени: Јас не сум политичар којшто е дојден да убедува или да разубедува некого