16 Ноември, 2018
0.5087

Усвоен амандманот 35 од уставните измени

Објавено во: Македонија 10 Ноември, 2018


Со 10 гласа „за“ и 2 гласа „против“, Комитетот за уставни прашања во македонското Собрание го усвои амандманот 35 за изменување на Уставот. 

Овој предлог-амандман ја обврзува Македонија да го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката волја на соседните држави. 

Следен од уставните измени е амандман 36 за државна ангажираност за дијаспората и зачувување на културното и историското наследство на македонскиот народ.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР МАГАЗИН: Кој и зошто ги игнорираше сериозните индиции за кукавичкиот чин на Груевски?

ФАКТОР МАГАЗИН: Кој и зошто ги игнорираше сериозните индиции за кукавичкиот чин на Груевски?

Џафери: Не верувам дека Груевски ќе добие азил

Џафери: Не верувам дека Груевски ќе добие азил

Mистерија околу бегството на Груевски

Mистерија околу бегството на Груевски

Интервју Јуруковски: Произведуваме иновативни фармацевтски производи за македонскиот и европскиот пазар

Интервју Јуруковски: Произведуваме иновативни фармацевтски производи за македонскиот и европскиот пазар

Што призна Албанија за бегалецот Груевски?

Што призна Албанија за бегалецот Груевски?

Пешевски: Груевски често ми велеше дека му контрирам

Пешевски: Груевски често ми велеше дека му контрирам

На Филипче не му се даваат пари за обезбедување, се обратил кај Шекеринска

На Филипче не му се даваат пари за обезбедување, се обратил кај Шекеринска

Западен Балкан му ја овозможи рутата на Груевски до Унгарија

Западен Балкан му ја овозможи рутата на Груевски до Унгарија

ТВ24: Груевски се уште се крие во Албанија

ТВ24: Груевски се уште се крие во Албанија