18 Април, 2024
0.0303

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

Објавено во: Свет 01 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Британскиот весник „Телеграф“ посочува дека поддршката на младите за конзервативците е на критично ниско ниво, но дека тоа што младите се разочарани од политичкиот естаблишмент не е шокантна, ниту изненадувачка вест.

Конзервативната партија - која останува една од двете главни политички партии во Обединетото Кралство - е во опасност од егзистенцијална криза доколку не успее да ја сврти струјата во своја полза.

Не е загрозена само најстарата и најуспешната политичка партија во земјава. Помеѓу големиот број млади, загрижувачки и се поприсутен скептицизам кон либералната демократија и пазарната економија, наведува „Телеграф“.

Анкетата на YouGov покажа дека само 24 отсто од испитаниците на возраст од 25 до 49 години веруваат дека британската демократија успеала да одговори на нивните потреби, а кај оние помлади од 25 години тој број се намалува на само 19 отсто.

Други истражувања покажаа дека повеќе од половина од младите Британци би сакале да живеат во социјалистички економски систем, додека значителен дел од нив велат дека не би имале ништо против да живеат под диктатор.

„Телеграф“ посочува дека економијата е главната причина за ваквите промени, а младите веруваат дека просперитетот во кој уживаат нивните родители, баби и дедовци е недостижен.

Сè помалку млади Британци можат да си дозволат да купат имот. Во 1980-тите, на просечното домаќинство во доцните 20-ти ќе му требаат околу три години да заштеди доволно пари за аванс. Денес би им биле потребни 19 години.

Имајќи предвид дека младите се соочуваат и со зголемени трошоци за изнајмување станови, повисоки даноци и други финансиски оптоварувања, лесно е да се разбере зошто сметаат дека системот не работи во нивна полза, додава британскиот весник.

„Цел век, а уште повеќе, на генерации млади им се ветува дека ќе имаат исти или поголеми можности од претходната. Кога тоа ветување не се исполни, не треба да се чудиме ако резултатот е генерации кои ги доведуваат во прашање идеите и институциите кои ја направија оваа земја толку успешна. Историјата ни покажува дека опаѓањето на довербата во институциите ризикува да создаде простор за радикални, честопати насилни политички идеологии. Не треба да бидеме задушени во лажно чувство на сигурност од релативната стабилност на британскиот политички и општествен поредок“, додава „Телеграф“.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ ВО РУСИЈА: Поплавени се 18.000 куќи

(ВИДЕО) КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ ВО РУСИЈА: Поплавени се 18.000 куќи

СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ: Уапсен е полски државјанин

СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ: Уапсен е полски државјанин

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Две девојчиња повредени со нож во близина на училиште

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Две девојчиња повредени со нож во близина на училиште

НАЈДОБРА НОВИНАРСКА ФОТОГРАФИЈА: Палестинка плаче и го гушка мртвото тело на нејзината 5-годишна внука во Појасот Газа

НАЈДОБРА НОВИНАРСКА ФОТОГРАФИЈА: Палестинка плаче и го гушка мртвото тело на нејзината 5-годишна внука во Појасот Газа

НИШТО ОД НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТИТЕ? Еве кои се причините

НИШТО ОД НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТИТЕ? Еве кои се причините

ДАЛИ СО „СЕЕЊЕТО“ ОБЛАЦИ, ДУБАИ САМИОТ СЕ ПОТОПИ?: Користат техники за создавање облаци, еве што велат анализите

ДАЛИ СО „СЕЕЊЕТО“ ОБЛАЦИ, ДУБАИ САМИОТ СЕ ПОТОПИ?: Користат техники за создавање облаци, еве што велат анализите

НАЈВИСОК СТЕПЕН НА ТРЕВОГА: Алармантно во Индонезија, по ерупцијата на вулканот евакуирани 1.500 луѓе, се стравува од цунами

НАЈВИСОК СТЕПЕН НА ТРЕВОГА: Алармантно во Индонезија, по ерупцијата на вулканот евакуирани 1.500 луѓе, се стравува од цунами

РУСКИ ШПИОНИ ПЛАНИРАЛЕ НАПАДИ НА ВОЕНИ ОБЈЕКТИ ВО ГЕРМАНИЈА! Ја шпионирале американската база каде се обучуваат украински војници

РУСКИ ШПИОНИ ПЛАНИРАЛЕ НАПАДИ НА ВОЕНИ ОБЈЕКТИ ВО ГЕРМАНИЈА! Ја шпионирале американската база каде се обучуваат украински војници

ЗА 100 ИНВЕСТИРАНИ МНОГУ БРЗО ДОБИВАТЕ 10.000 евра: Криптовалутите станаа најбезбедна инвестиција, а пазарот покажува раст на цените

ЗА 100 ИНВЕСТИРАНИ МНОГУ БРЗО ДОБИВАТЕ 10.000 евра: Криптовалутите станаа најбезбедна инвестиција, а пазарот покажува раст на цените