20 Август, 2019
0.0192

Велика Британија конечно излегува од рецесијата

Објавено во: Свет, Финансии 25 Октомври, 2012

Велика Британија во третиот квартал излезе од својата најдолга рецесија од  50-те години на минатиот век, откако оствари раст од еден процент на тримесечното ниво.  БДП на Велика Британија , за три месеци се зголеми многу повеќе од очекувањата, откако беше забележан падот во последните три квартали.

Аналитичарите очекуваа  раст од 0,6 отсто на квартално ниво бидејќи земјата кон крајот на 2011 година ја зафати долг бран на рецесија.

Според  британскиот Завод за статистика, најголем придонес за растот дал секторот на услуги. Во производниот сектор исто така забележан е раст на активностите, додека пад е има во градежниот сектор.

Можеби ќе ве интересира

Владата во Италија падна, земјата влегува во политичка криза

Владата во Италија падна, земјата влегува во политичка криза

Џејми Оливер соопшти зошто му пропадна бизнисот

Џејми Оливер соопшти зошто му пропадна бизнисот

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

За што разговараа Путин и Макрон?

За што разговараа Путин и Макрон?

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови