15 Декември, 2019
0.0232

Весникот „Политико“ открива во кои околности Франција ќе го смени ставот за датумот

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2019

Весникот „Политико“ анализира под кои услови Франција може да го промени ставот во однос на датумот за преговори. 

Франција ќе се премисли само кога ќе стане јасно што може да добие за возврат, пишува денеска угледниот весник „Политико“, цитирајќи извори дипломати кои беа присутни на вчерашниот министерски состанок во Луксебмруг.

Жестока расправија се случувала на состанокот. Франиција била единствената земја која била против Македонија и Албанија да ги почнат преговорите со ЕУ, што предизвикало револт кај сите останати земји членки.


Франција се однесува како да сме веќе во пост-брегзит ситуација и како да треба само таа да ги носи сите одлуки, сметаат дипломатите.

Весникот пишува дека наводно францускиот претседател, Емануел Макрон ќе го повлече ветото под услов следниот негов предлог за комесар во ЕП да не биде одбиен. 

Пишувањата за можни пазарење временски се поклопуваат со новата средба меѓу Макрон и канцеларката Ангела Меркел, која денеска на меѓувладиниот состанок во Тулуз ќе се обиде аргументирано да го разубеди да даде зелено светло. Германија е сериозно разочарана бидејќи нема да го исполни она што го ветила веќе неколку пати, изјави  министерот за Европа при германското МНР, Михаел Рот. Поради тоа, Меркел е упорна во својата намера и доколку и тој обид не успее, од германската влада за Ројтерс велат дека  Меркел ќе ја стави темата за проширувањето на маса и на самитот на лидерите на ЕУ кој ќе се одржи утре и задутре во Брисел.

Можеби ќе ве интересира

Почина тетовецот во чиј стан експлодираше плинска боца

Почина тетовецот во чиј стан експлодираше плинска боца

Никој не реагира на аферите Рекет 2, Вирус, Инсулин, Леонардо, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Никој не реагира на аферите Рекет 2, Вирус, Инсулин, Леонардо, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Какво време да очекуваме од утре?

Какво време да очекуваме од утре?

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Тетово и Битола утрово високо загадени

Тетово и Битола утрово високо загадени

Дескоска до Груевски: Вратата на мојот кабинет е отворена, го поканувам да дојде

Дескоска до Груевски: Вратата на мојот кабинет е отворена, го поканувам да дојде

Софија Богоева: Јавните површини може да се унапредат со активно учество на заедницата

Софија Богоева: Јавните површини може да се унапредат со активно учество на заедницата

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Груевски до Десковска: Да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда

Груевски до Десковска: Да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда