21 Септември, 2020
0.0428

Весникот „Политико“ открива во кои околности Франција ќе го смени ставот за датумот

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2019

Весникот „Политико“ анализира под кои услови Франција може да го промени ставот во однос на датумот за преговори. 

Франција ќе се премисли само кога ќе стане јасно што може да добие за возврат, пишува денеска угледниот весник „Политико“, цитирајќи извори дипломати кои беа присутни на вчерашниот министерски состанок во Луксебмруг.

Жестока расправија се случувала на состанокот. Франиција била единствената земја која била против Македонија и Албанија да ги почнат преговорите со ЕУ, што предизвикало револт кај сите останати земји членки.


Франција се однесува како да сме веќе во пост-брегзит ситуација и како да треба само таа да ги носи сите одлуки, сметаат дипломатите.

Весникот пишува дека наводно францускиот претседател, Емануел Макрон ќе го повлече ветото под услов следниот негов предлог за комесар во ЕП да не биде одбиен. 

Пишувањата за можни пазарење временски се поклопуваат со новата средба меѓу Макрон и канцеларката Ангела Меркел, која денеска на меѓувладиниот состанок во Тулуз ќе се обиде аргументирано да го разубеди да даде зелено светло. Германија е сериозно разочарана бидејќи нема да го исполни она што го ветила веќе неколку пати, изјави  министерот за Европа при германското МНР, Михаел Рот. Поради тоа, Меркел е упорна во својата намера и доколку и тој обид не успее, од германската влада за Ројтерс велат дека  Меркел ќе ја стави темата за проширувањето на маса и на самитот на лидерите на ЕУ кој ќе се одржи утре и задутре во Брисел.

Можеби ќе ве интересира

Комисијата за заразни болести чека податоци од МОН: Сè уште не препорачува целодневен престој во училиштата додека не добијат точна бројка

Комисијата за заразни болести чека податоци од МОН: Сè уште не препорачува целодневен престој во училиштата додека не добијат точна бројка

ДРАМА- Украден мртовец од струмичката болница

ДРАМА- Украден мртовец од струмичката болница

КАКО ДА НЕ ГИ МАЛТРЕТИРАМЕ КОЊИТЕ - Европа ни дава 1,6 милиони евра за да научиме

КАКО ДА НЕ ГИ МАЛТРЕТИРАМЕ КОЊИТЕ - Европа ни дава 1,6 милиони евра за да научиме

ОСМАНИ Е ОПТИМИСТ ЗА ОДНОСИТЕ СО БУГАРИЈА - верувам во капацитетот на историчарите да најдат решение

ОСМАНИ Е ОПТИМИСТ ЗА ОДНОСИТЕ СО БУГАРИЈА - верувам во капацитетот на историчарите да најдат решение

СОБРАНИЕТО ЈА ПОЧНА СЕДНИЦАТА: Се носат измените на законите за основно и средно образование кои ќе важат во вонредни услови

СОБРАНИЕТО ЈА ПОЧНА СЕДНИЦАТА: Се носат измените на законите за основно и средно образование кои ќе важат во вонредни услови

Упатниот акт за пријавување в затвор испратен до Кичеец

Упатниот акт за пријавување в затвор испратен до Кичеец

Двајца млади од Брвеница завршија на скопските клиники - еве што ја предизвика несреќата

Двајца млади од Брвеница завршија на скопските клиники - еве што ја предизвика несреќата

Убиецот на Саздо вратен од Германија - ќе одговара пред македонски суд за убиството

Убиецот на Саздо вратен од Германија - ќе одговара пред македонски суд за убиството

Директорот на Токсикологија д-р. Беќаровски прашува: Ќе мора ли да носиме и нунчаки за самоодбрана?

Директорот на Токсикологија д-р. Беќаровски прашува: Ќе мора ли да носиме и нунчаки за самоодбрана?