17 Мај, 2022
0.0212

(ВИДЕО) ДРОН СНИМИ СТРАШНИ ГЛЕТКИ: Во Драч како да имало војна, еве што остана од градот

Објавено во: Балкан 28 Ноември, 2019

Албански Драч е најтешко погоден од разорниот земјотрес од 6,4 степени кој таа земја ја погоди во вторникот, а снимките направени со дрон покажуваат колку голема е штетата.

Бројот на жртви утринава се искачи на 41 но не се знае точниот број на исчезнати, пренесе Лајм. нет.

Спасувачките тимови со сите сили трагаат за луѓето кои се затрупани во урнатините.

Сите станбени блокови, дури и оние највисоко изградените по 90-тите, во поголем број немаат потпорни ѕидови, ги одржуваат структурни столбови, изјавил премиерот Еди Рама.

Тој додал и дека куќите генерално се дизајнирани и изградени така да издржат силни земјотреси, посилни од шест или седум степени по Рихтер.


Фото: принтскрин/јутјуб

Можеби ќе ве интересира

„ПУТИН ЌЕ НÈ НАПАДЕ“- Земја- членка на НАТО во страв

„ПУТИН ЌЕ НÈ НАПАДЕ“- Земја- членка на НАТО во страв

МОРНИЧАВАТА ЗАКАНА ИСПРАТЕНА ДО УЧИЛИШТАТА ВО БЕЛГРАД Е КОПИЈА - таа е многу посериозна отколку што се мислеше, еве кој масовен убиец ја користел

МОРНИЧАВАТА ЗАКАНА ИСПРАТЕНА ДО УЧИЛИШТАТА ВО БЕЛГРАД Е КОПИЈА - таа е многу посериозна отколку што се мислеше, еве кој масовен убиец ја користел

ЕРДОГАН РЕЧЕ-„НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО“: „Тие се легло на терористи, нека не се мачат да доаѓаат во Турција да не убедуваат“

ЕРДОГАН РЕЧЕ-„НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО“: „Тие се легло на терористи, нека не се мачат да доаѓаат во Турција да не убедуваат“

ПОЛЈАЦИ ТАЈНО ЈА СНИМАЛЕ ФАБРИКАТА ЗА ОРУЖЈЕ ВО ЧАЧАК, ПА ИЗБЕГАЛЕ - безбедњаци велат: Ова не е наивно

ПОЛЈАЦИ ТАЈНО ЈА СНИМАЛЕ ФАБРИКАТА ЗА ОРУЖЈЕ ВО ЧАЧАК, ПА ИЗБЕГАЛЕ - безбедњаци велат: Ова не е наивно

Српскиот претседател Вучиќ наесен очекува нов конфликт

Српскиот претседател Вучиќ наесен очекува нов конфликт

Курти се жали и бара Западот да го опомене Белград

Курти се жали и бара Западот да го опомене Белград

(ФОТО) Во Сараево се урна купола на џамија

(ФОТО) Во Сараево се урна купола на џамија

ЗА УЖАСОТ ВО БЕЛГРАД: Прво го полеала со киселина, а потоа детето го фрлила од зградата

ЗА УЖАСОТ ВО БЕЛГРАД: Прво го полеала со киселина, а потоа детето го фрлила од зградата

Земјотреси ги стресоа Албанија и Србија

Земјотреси ги стресоа Албанија и Србија