08 Август, 2020
0.0195

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

Објавено во: Свет, Корона Вирус 06 Јули, 2020

Коронавирусот зема замав во Ирак. 

Во оваа земја бројот на заразените скокна за 600 отсто, а мртвите се погребуваат во групи и тоа ноќе, кога ќе стивнат жештините. 

На најголемите ирачки гробишта се закопуваат 70 до 80 тела на жртви на ден, а се очекува таа бројка да расте. 

На Јусеф Х. од зараза со Ковид-19 му умреле родителите и сестрата.

„Го потценија вирусот. Не знаеја како да се заштитат. Сега сме преплашени и 100 отсто уверени дека коронавирусот е сериозна болест“, кажа Јусеф за Си-ен-ен.

На погребот не доаѓа семејството, а последните молитви за умрените ги испраќаат непознати луѓе – ирачките војници.

Медицинските работници предупредуваат на појавата на коронавирусот меѓу персоналот во болниците.

Досега се забележани над 62.000 случаи на зараза со коронавирусот, а умреа најмалку 2.500 луѓе. Во последните 24 часа во таа земја од вирусот умреа 94 лица.

Но, Индија денеска потврди повеќе од 23.000 нови случаи на коронавирус и со скоро 700.000 случаи е трета земја во светот по број на заразени, зад САД и Бразил.


Можеби ќе ве интересира

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца

Странски фактор е вмешан во експлозијата во Бејрут?

Странски фактор е вмешан во експлозијата во Бејрут?

Откриена e слабата точка на вирусот Ковид -19

Откриена e слабата точка на вирусот Ковид -19

Првиот човек на СЗО соопшти: Се развиваат 26 вакцини, од нив шест се во добра фаза

Првиот човек на СЗО соопшти: Се развиваат 26 вакцини, од нив шест се во добра фаза