29 Септември, 2023
0.0275

(ВИДЕО) Кои градови се најдобри за живот за пензионери?

Објавено во: Свет 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Usnews состави листа на најдобри градови за живот за пензионери.

Земајќи ги предвид  трошоците за живот и достапноста на недвижен имот, креирана е листа на првите десет градови во Европа каде е најдобро да го поминете пензионирањето.

При креирањето на списокот е земена предвид опцијата за забава, рекреација и здравствена заштита, кои се важни теми за многу пензионери.

Ова се 10-те најдобри градови за живот за пензионерите во Европа.

Тавира, Португалија
Анеси, Франција
Љубљана, Словенија
Каскаис, Португалија
Пафос, Кипар
Которскиот залив, Црна Гора
Округот Клер, Ирска
Париз, Франција
Пополи, Италија
Валета, Малта

Германското списание „Фокус“ ​​пред три години го прогласи Требиње во БиХ за најдобро место на светот за живеење по пензионирањето.

foto Wikipedia/Panarria


Можеби ќе ве интересира

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат

ЕГЗОДУСОТ ПРОДОЛЖУВА: Нагорно-Карабах ќе престане да постои од јануари 2024 година, изјави претседателот

ЕГЗОДУСОТ ПРОДОЛЖУВА: Нагорно-Карабах ќе престане да постои од јануари 2024 година, изјави претседателот

МАЛОЛЕТЕН УЧЕНИК СО НОЖ ПРОБОДЕ НАСТАВНИК ВО ОКО: Напад во шпанско училиште, детето со два ножа ги избодело сите што минувале

МАЛОЛЕТЕН УЧЕНИК СО НОЖ ПРОБОДЕ НАСТАВНИК ВО ОКО: Напад во шпанско училиште, детето со два ножа ги избодело сите што минувале

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

Гренел до косовска политичарка: Не е добра идеја да ја гризете раката што ве храни со децении

Гренел до косовска политичарка: Не е добра идеја да ја гризете раката што ве храни со децении

Хилари Клинтон до Путин: Проширувањето на НАТО е последица на руската политика

Хилари Клинтон до Путин: Проширувањето на НАТО е последица на руската политика