26 Јануари, 2021
0.0192

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2020

Познатиот српски режисер Борис Малагурски во емисија на RT посветена на Македонија, прашува дали е вредна Европската Унија за толку понижувања. 

Го споменува примерот со нашата земја, која го спомени името, го реши спорот со Грција, но сега се соочува со вето од Бугарија, која е земја членка на ЕУ. Наведува дека Македонија треба да се откаже од јазикот, историјата, но и од славење на Тито. 

„Ова не е прв пат ЕУ да има понижувачки барања, за добивање ветување кои на крајот не се исполнува“, вели Малагурски. 

Потсетува дека и Србија добивала ветувања дека ќе влезе во ЕУ, но тоа не се случи. 

„Дали Србија е во ЕУ? Не. Но, Бугарија е. О, да, тие стигнале до ветената земја. А граѓаните се толку среќни што веќе со месеци многумина протестираат дека мафијата ги контролира сите државни институции, вклучително и судството, медиумите и тајните служби“, вели Малагурски. 

Како пример ја наведе и Хрватска, која  е во ЕУ, но бележи лоши економски резултати. 


Можеби ќе ве интересира

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца поради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца поради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле

Мицкоски започнува со собирање потписи од следната недела, Апасиев ќе се жали на Уставен

Мицкоски започнува со собирање потписи од следната недела, Апасиев ќе се жали на Уставен

Ивановска: Добивме осум луѓе од кај Груби, но треба да се прилагодуваме на нив

Ивановска: Добивме осум луѓе од кај Груби, но треба да се прилагодуваме на нив

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Филипче: Нема сомнеж во квалитетот на кинеските вакцини, чекаме детали во однос на цената

Филипче: Нема сомнеж во квалитетот на кинеските вакцини, чекаме детали во однос на цената

Португалското претседателство е за брз старт на преговорите: Османи и Димитров во Брисел

Португалското претседателство е за брз старт на преговорите: Османи и Димитров во Брисел