27 Мај, 2024
0.0304

(ВИДЕО) РУСИТЕ ЈА ПОГОДИЈА ТЕЛЕВИЗИСКАТА КУЛА ВО ХАРКОВ: Taa се скрши на половина и се урна

Објавено во: Свет 22 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Русите ја гранатираа телевизиската инфраструктура на Харков. Жртви нема. Работниците биле на безбедно. 

Информацијата ја потврди шефот на регионалната воена управа (ОВА) Олег Синегубов.

„Откако се огласија сирените, вработените се упатија во прифатилиштата. Во моментов има прекин во дигиталниот телевизиски сигнал“, се наведува во соопштението, пренесува Укринформ.

Телевизиска кула висока 240 метри во украинскиот град Харков се скрши на половина и се сруши.

Русија првпат нападна телевизиска кула во Харков на почетокот на март 2022 година, непосредно по започнувањето на својата инвазија.

„Од средината на мај до почетокот на јуни Украина ќе биде во тешка ситуација, но без катастрофални последици“, изјави шефот на украинската воена разузнавачка служба Кирило Буданов за Би-Би-Си Украина.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел, ја поздрави најавата на некои земји-членки дека конкретно ќе помогнат на Украина со испорака на противвоздушни системи и артилериска муниција.


Можеби ќе ве интересира

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби