14 Јули, 2024
0.0245

(ВИДЕО) РУСИТЕ ПОНИЖЕНИ ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА: Лавров и другите мораа да излезат од салата, направиле грешка

Објавено во: Свет 20 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Руските министри беа избркани од салата за состаноци во Северна Кореја.

Шефот на дипломатијата, Сергеј Лавров и придружбата на рускиот претседател Владимир Путин кои беа со него за време на вчерашната посета на Северна Кореја беа понижени. Морале да ја напуштат просторијата за преговори затоа што влегле пред севернокорејскиот диктатор Ким Џонг Ун. Сето ова беше емитувано во живо на севернокорејската државна телевизија.

Додека седеле, нив им се обратил севернокорејски функционер и извикал: „Стоп“. Човекот им кажал дека протоколот мора да се почитува. 

Русија и Северна Кореја вчера го потпишаа Договорот за сеопфатно стратешко партнерство.

Северна Кореја и Русија ветија дека ќе си пружат итна воена помош во случај некој од нив да биде нападнат, се вели во текстот на историскиот договор што денеска го објави Пјонгјанг.


Можеби ќе ве интересира

Обид за атентат над Трамп, тргнат од сцена со крваво лице

Обид за атентат над Трамп, тргнат од сцена со крваво лице

БУДАНОВ ПОТВРДИ: Се обиделе да го убијат Путин, но не успеале

БУДАНОВ ПОТВРДИ: Се обиделе да го убијат Путин, но не успеале

НЕВРЕМЕ ВО АВСТРИЈА: Имаше 190.000 удари од гром во еден ден

НЕВРЕМЕ ВО АВСТРИЈА: Имаше 190.000 удари од гром во еден ден

ДОДЕКА СЕ ВО УКРАИНСКИОТ ВОЗДУШЕН ПРОСТОР: Полска размислува за соборување руски ракети над Украина

ДОДЕКА СЕ ВО УКРАИНСКИОТ ВОЗДУШЕН ПРОСТОР: Полска размислува за соборување руски ракети над Украина

„ЖОЛТ КАРТОН“ ЗА ОРБАН: EУ му реагира за посетите во Русија и Кина

„ЖОЛТ КАРТОН“ ЗА ОРБАН: EУ му реагира за посетите во Русија и Кина

(ВИДЕО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ЕДНАШ ВО НЕКОЛКУ ГОДИНИ: Расцвета пустина во Чиле

(ВИДЕО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ЕДНАШ ВО НЕКОЛКУ ГОДИНИ: Расцвета пустина во Чиле

(ВИДЕО) ИТАЛИЈА: Поплави, паднати дрвја и одрони блокираа повеќе провинции

(ВИДЕО) ИТАЛИЈА: Поплави, паднати дрвја и одрони блокираа повеќе провинции

Европската комисија ја обвини платформата на Маск дека ги мами корисниците: Дали е ова крајот за поранешниот Твитер?

Европската комисија ја обвини платформата на Маск дека ги мами корисниците: Дали е ова крајот за поранешниот Твитер?

(ВИДЕО) ШОЛЦ ГЛЕДА ЗБУНЕТО, А ПОТОА СЕ СМЕЕ: Како реагираа светскаите лидери на гафовите на Бајден

(ВИДЕО) ШОЛЦ ГЛЕДА ЗБУНЕТО, А ПОТОА СЕ СМЕЕ: Како реагираа светскаите лидери на гафовите на Бајден